„Ujście Warty” cudami Polski?

Park Narodowy Ujście Warty, Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła, ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”, a teraz Bulwar Nadwarciański i Zespół Poaugustiański w Żaganiu – lubuskie ma już pięć produktów turystycznych na liście 7 nowych cudów Polski. - Turystyka to jeden z największych potencjałów, na którym opieramy nasz rozwój – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Bulwar Nadwarciański w Gorzowie oraz Zespół Poaugustiański w Żaganiu oficjalnie zostali nagrodzeni podczas targów World Travel Show 2017, które w ubiegły weekend odbyły się w Nadarzynie koło Warszawy. Plebiscyt na 7 Nowych Cudów Polski organizuje polska edycja magazynu National Geographic. Lubuskie już drugi rok z rzędu ma dwa produkty turystyczne w gronie siedmiu laureatów.

Oto nasi laureaci:

2015 r.

Park Narodowy Ujście Warty - Park powstał w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8.074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski. Przez środek Parku przepływa Warta. Obecny krajobraz Parku to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk. Na obszarze Parku Narodowego „Ujście Warty” zaobserwowano ponad 279 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Tak nieprawdopodobnie dużej ilości i różnorodności ptaków nie spotyka się w zbyt wielu zakątkach Polski. Niekiedy, w ciągu jednego dnia, odnotowywano tu 250 tys. ptaków. Nic więc dziwnego, że nadwarciańskie rozlewiska objęte są ochroną w ramach Konwencji Ramsar.

2016 r.

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła - na około 23-kilometrowym Szlaku znajdują się świątynie w Chlastawie, Klępsku i Kosieczynie, które powinny szczególnie zainteresować miłośników architektury ludowej. Kościół filialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku (jeden z trzech Pomników Historii w Lubuskiem) został zbudowany w latach 1367-1377. Najstarszym elementem wyposażenia jest wykonany około 1500 roku ołtarz w formie tryptyku, z rzeźbą Madonny z Dziecięciem. Kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chlastawie wzniesiono w 1637 roku i uznaje się go za zabytek klasy "0". Wraz z bramą-dzwonnicą i dawnym cmentarzem tworzy przepiękny zespół sakralny o niepowtarzalnych walorach historycznych. Z kolei Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie jest najstarszym kościołem drewnianym w Europie! Wiek nawy i prezbiterium badania określiły na 1389 r., zaś więźby na 1417 rok. Najstarszy przebadany fragment belek pochodzi z 1345 roku!

Ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina” – znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Geopark Łuk Mużakowa. To około 5-kilometrowa trasa, która w bezpieczny i wygodny sposób pozwala na zapoznanie się z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego. Obszar, przez który przebiega, był kiedyś silnie zdegradowany, powstały tam zbiorniki kwaśnych wód kopalnianych. Dziś, po zakończeniu górnictwa i rekultywacji, to miejsce jest jedną z największych atrakcji województwa lubuskiego. Ścieżkę można pokonać rowerem, pieszo lub z kijkami do nordic walking. Po drodze można podziwiać barwne jeziorka oraz wejść na wieżę widokową, z której jest zachwycający widok na lasy, pogranicze oraz znajdujące się u stóp budowli Jezioro Afryka.

2017 r.

Bulwar Nadwarciański w Gorzowie - jedna z największych atrakcji turystycznych miasta i miejsce relaksu dla tysięcy mieszkańców. W 2011 r. Bulwar Nadwarciański Wschodni otrzymał certyfikat „Perła w Koronie 2011” w kategorii na najciekawszą atrakcję regionu. W 2012 r. bulwar zdobył główną nagrodę w kategorii rewitalizacja w konkursie „Polska pięknieje” organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Rewitalizacja Bulwaru Wschodniego została dofinansowana z funduszy unijnych Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W 2015 r. projekt zwyciężył w konkursie Europa to My!

Zespół Poaugustiański w Żaganiu - jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków w zachodniej Polsce. Zespół Poagustiański to kompleks zabudowań klasztornych, które imponują wielkością i rozwiązaniami architektonicznymi. Do kompleksu zaliczamy: gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz dawny klasztor, konwikt i spichlerz. Średniowieczne budynki zniszczone przez pożary, które kilkukrotnie trawiły Żagań, odbudowano w XVIII w. w stylu barokowym. Zespół to także wspaniała biblioteka klasztorna z freskami wybitnego śląskiego artysty Neunhertza. Jej wnętrze słynie z doskonałej akustyki – osoba stojąca w jednym rogu pomieszczenia może rozmawiać szeptem z osobą stojącą po przeciwnej stronie. To ewenement na skalę światową. Zespół Poagustiański to jeden z trzech Pomników Historii na terenie województwa lubuskiego.

Galę wręczenia nagród podczas World Travel Show 2017 prowadzili Michał Cessanis – zastępca redaktor naczelnej polskiej edycji magazynu National Geographic oraz himalaistka Kinga Baranowska.

W trakcie targów województwo lubuskie promowało się w specjalnej strefie, w której można było zwiedzić nasz region rowerem 3D oraz „załapać rybkę w Lubuskiem”.

 

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz