Nowa infrastruktura dla turystów w Parku Narodowym „Ujście Warty”

Park Narodowy „Ujście Warty” niewątpliwie jest miejscem cennym jak i chętnie odwiedzanym przez turystów. Aby umożliwić odwiedzającym pobyt w Parku, w sposób bezpieczny dla przyrody, trwa realizacja projektu (POIŚ.02.04.00-000124/16-00) dofinansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Tytuł projektu brzmi: "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk w Parku Narodowym "Ujście Warty" poprzez budowę terenowej infrastruktury edukacyjno - turystycznej" a jego celem jest odciążenie najpopularniejszego w Parku miejsca, czyli ścieżki „Ptasim Szlakiem” znanej jako Betonka. Choć nie można tej ścieżce ująć atrakcyjności, nie jest to jednak jedyne ciekawe miejsce w Parku. W związku z tym w ramach projektu powstanie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 1100 m. Część ścieżki będzie przebiegać po drewnianej kładce a na jednym z jej końców stanie jednokondygnacyjna, drewniana wieża. Ścieżka ma połączyć dwa równoległe odcinki istniejącej ścieżki rowerowej (Wał Północny Warty z tzw. Bobrową drogą). Dzięki temu powstanie nowa trasa na dłuższe spacery po obwodzie ochronnym Polder Północny – Witnica.

Druga część projektu będzie obejmować odtworzenie wieży widokowej na Czarnowskiej Górce. Było to miejsce, które turyści wyjątkowo lubili – i nic dziwnego! Z tego najwyżej położonego punktu Parku roztacza się piękny widok na nadwarciańskie rozlewiska. Ze względu na zły stan techniczny stara wieża została rozebrana kilka lat temu. Dzięki projektowi powstanie nowa, w tym samym miejscu. Dodatkowo zostanie zagospodarowany teren wokół wieży. Powstaną tam: wiata turystyczna, ławostoły, toalety przenośne, ogrodzenie oraz miejsce postojowe dla samochodów osobowych.

Umowa o dofinansowanie została podpisana przez dyrektor Parku Narodowego "Ujście Warty", Konrada Wypychowskiego i Panią Annę Miodek, zastępcę dyrektora Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych 05.04.2017 r. Wartość projektu wynosi: 706 140,00 PLN, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to 600 219,00 PLN. Obie inwestycje, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mają być gotowe na wiosnę 2018r.

 

Olga Betańska

Specjalista ds. edukacji

Park Narodowy „Ujście Warty”

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz