Ruszyła Akademia Jiu-jitsu

Rozmowa z Michałem Wilkowskim – założycielem Kostrzyńskiej Akademii Jiu-jitsu

- Od kilku tygodni działa w naszym mieście sekcja brazylijskiego Jiu-jitsu, spróbuj przekonać mnie do przyjścia na trening.

-  Brazylijskie jiu-jitsu jest sportem ogólnorozwojowym mocno rozwijającym ogólną sprawność, wydolność, koncentrację i koordynację ruchową. Łączy w sobie wiele różnych metod treningowych takich jak rozciąganie, elementy jogi, gimnastyki i treningu siłowego. Dzięki temu treningi na macie pozwalają na utrzymanie bardzo sprawnego ciała i umysłu, bez względu na wiek.

- Właściwie dla kogo jest ten sport? Istnieje takie przekonanie, że sporty walki zarezerwowane są dla młodszego pokolenia. Czy z BJJ jest podobnie?

- Faktycznie, w wielu sekcjach sportowych ludzie starsi odsyłani są z kwitkiem. BJJ nie dyskryminuje nikogo, tym bardziej ze względu na wiek, wzrost, czy wagę. Ludzie, którzy zaczynają ćwiczyć mają często kilkadziesiąt lat. Wiek nie ma znaczenia i każdy jest mile widziany na sali. Część ćwiczących koncentruje się w większym stopniu na aspektach walki sportowej, inni skupiają się na zachowaniu sprawności fizycznej. Słowem, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

- Wspomniałeś o walce. Na czym konkretnie polega ten sport?

- Strategia BJJ zakłada jak najszybsze sprowadzenie na ziemię oraz zajęcie pozycji umożliwiającej kontrolę przeciwnika oraz zakończenie walki przez zastosowanie techniki kończącej, jak dźwignia, czy duszenie. To, co jest fascynujące w tym sporcie, to otwartość systemu. Zawiera on bardzo duży zestaw technik i pozycji, z którego możemy stworzyć własny sposób walki. Działa, bierzemy. Nie działa, szukamy czegoś innego.

- Jakie są Twoje plany, jeśli chodzi o rozwój Akademii?

- Przede wszystkim zależy mi na stworzeniu pozytywnego miejsca, zbudowaniu mocnego zespołu i przygotowanie grupy do nadchodzącego sezonu startowego. Mamy w Akademii bardzo zdolną młodzież oraz 20 i 30 latków, którzy mogą z powodzeniem startować w zawodach w swoich kategoriach wiekowych. Mocno przygotowujemy się także do utworzenia sekcji BJJ dla najmłodszych oraz zajęć samoobrony dla kobiet. W kolejce czekają boks, cross fit oraz trening funkcjonalny.

- Czego możemy życzyć sekcji na nowy rok?

- Przede wszystkim zdrowia i sukcesów w zbliżającym się sezonie startowym.

- Dziękujemy za rozmowę.

 

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz