Bezpłatna wycieczka

Jesień to czas, gdy na nadwarciańskich rozlewiskach niepodzielnie królują gęsi i żurawie. Nocują one w Parku na wodzie i rozlewiskach, bezpieczne, z daleka od lądowych drapieżników, wszędobylskich ludzi. Już przed świtem na noclegowisku rozpoczyna się hałas. Rozbrzmiewa wówczas klangor żurawi oraz gęganie gęsi. To nieomylny znak, że ptaki zaraz ruszą… W gwarnych, czasami wielotysięcznych stadach, wyruszają na pierwszy posiłek. W szczycie liczebności są chwile, gdy całe niebo jest zasłonięte przez ptaki. W ciągu ostatnich kilku lat w okresie migracji, jednego dnia odnotowano maksymalnie 19 000 żurawi oraz 100 000 gęsi!

W przypadku gęsi, hałaśliwi przybysze to głównie goście z dalekiej północy: gęsi zbożowe i gęsi białoczelne. Obydwa gatunki gnieżdżą się na rozległych mokradłach tundry w północnej Eurazji. Na początku września, gęsi rozpoczynają wędrówkę na zimowiska w Europie Zachodniej. W jej trakcie muszą zatrzymać się na odpoczynek, a jednym z takich ważnych punktów przystankowych są właśnie mokradła w okolicach Kostrzyna i Słońska. Wśród wielotysięcznych koncentracji znajdują się również gęgawy – jedyne gęsi gniazdujące w Polsce.

Jeżeli chcesz zobaczyć jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk na nadwarciańskich rozlewiskach czyli poranny wylot gęsi i żurawi, jeżeli jesteś ciekawa/ciekawy, w jaki sposób odbywa się liczenie tych ptaków, zapraszamy na kolejną, ostatnią już wycieczkę w cyklu „Rok w Parku”. Tym razem spotkamy się na parkingu górnym w siedzibie Parku w Chyrzynie, 28 października (niedziela) o godz. 6:30 (według czasu zimowego)!. W planach mamy wejście na wieżę widokową w Chyrzynie i wyjazd w teren na ścieżkę „Ptasim Szlakiem”. Czas trwania wycieczki 3-4 godz. Dojazd na miejsce wycieczki we własnym zakresie (ok. 20 km).

Proszę zadbać o ciepły strój terenowy (kurtka przeciwdeszczowa!)

Wycieczka jest bezpłatna i przeznaczona dla turystów indywidualnych

Na wycieczkę prosimy zgłaszać się do dnia 24.10.2018, do godziny 12.00,  telefonicznie– nr tel. 95 752 40 26 lub wysyłając maila na adres edukacja@pnujsciewarty.gov.pl

Liczba miejsc ograniczona!

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz