Okres spoczynku i zimowli

W kalendarzu już jesień, a w przyrodzie jest jeszcze różnie. Mamy listopad, pogoda jest zmienna, są dni chłodne i pochmurne, pada deszcz choć bardzo mało. Są również dni ciepłe i słoneczne, w których ożywiają się i budzą różne owady, w tym te najmniejsze, których prawie nie widać. Pszczoły wylatują z uli aby jeszcze zebrać pozostałości na kwiatkach pyłku oraz przynoszą wodę do ula. Woda to dar, który jest niezbędny do życia nie tylko dla pszczół, ale dla wszystkich w tym również dla człowieka. Powinniśmy zadbać o to, by nie zanieczyszczać środowiska. Zanieczyszczone środowisko i skażona woda jest zagrożeniem dla życia. Pamiętam z dzieciństwa kiedy wędrowałem ścieżkami Borów Tucholskich nie raz korzystałem ze źródełek, naturalnych cieków wypływających z ziemi w ostoi leśnej czy na łąkach. Dziś bym się zastanowił bardzo mocno czy skorzystać z takiego źródełka, tym bardziej, że do gleby dostaje się tyle chemii, a woda bez odpowiedniego przygotowania do picia się nie nadaje. To my jesteśmy odpowiedzialni za to czy środowisko będzie czyste i nie powinniśmy pozostawiać i wyrzucać śmieci gdziekolwiek. Szczególnie musimy zastanowić się nad tym, jak ograniczyć produkcje odpadów (śmieci) do niezbędnego minimum. Właściwe obchodzenie się z odpadami, a w szczególności ich odpowiednie sortowanie, a następnie właściwy ich recykling, ograniczy ich emisje do środowiska. To tylko my możemy temu zaradzić, czym prędzej rozpoczniemy właściwą gospodarkę odpadami, tym prędzej przestaniemy zagrażać środowisku. Za to wszystko podziękują nam jako pierwsze owady, które w chwili obecnej są najbardziej zagrożone. To one swą ciężką pracą sprawią, że będziemy mieli piękne kolorowe środowisko, a łąki pokryją się pięknym pachnącym dywanem kwiatów i krzewy. Warto zadbać o czystość środowiska wolnego od zanieczyszczeń i śmieci. Najlepiej zacznijmy od zaraz i od własnego domu, mieszkania, otoczenia, bo w czystym otoczeniu lepiej się czujemy.

Pszczoły pomału zawiązują kłąb zimowy, w którym pozostają do wiosny - do pierwszych oblotów. Pszczelarze zadbali i przygotowali ule z rodzinami pszczelimi w odpowiedni sposób je podkarmiają oraz układając do zimy. Zadbali również o ich zdrowotność poddając je procesowi zwalczania warrozy, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Tak przygotowane rodziny na pewno w spokoju przezimują okres spoczynku i zimowlę. Pszczelarze okres zimowy wykorzystają na spotkania, szkolenia pszczelarskie. Również będą wykonywali naprawy i remonty sprzętu, który będzie wykorzystywany w następnym sezonie wiosenno-letnim.

Pszczelarze w najbliższym czasie wybierają się z pielgrzymką do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Jak co roku podziękować za całoroczny trud pracy pszczelarzy i ich podopiecznych i prosić o dalsze łaski, w czasie mszy dziękczynnej w dniu 7. grudnia. W tym dniu bowiem przypada wspomnienie św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. W dniu poprzedzającym spotkają się na Mszy Św. odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu, oraz na Apelu Jasnogórskim. Natomiast po powrocie już w niedziele 9 grudnia o godz. 10.30 spotkają się na mszy św. w Parafii p.w. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7. Jak co roku Zarząd WZP i Koło Pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. organizuje spotkanie pszczelarzy lubuskich, w szczególności z północnej części naszej diecezji. Po Mszy Świętej odbędzie się spotkanie z duchowieństwem, zaproszonymi gośćmi, pszczelarzami i ich rodzinami w Domu Parafialnym w Wieczerniku. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w/w uroczystościach.

W okresie jesienno-zimowym w SKANSENIE PSZCZELARSKIM odbywają się prace konserwacyjne i zabezpieczające eksponaty i przygotowanie do następnego sezonu. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za przekazane pamiątki dotyczące pszczelarstwa i ich rodzin. Stare fotografie z pasiek i inne ciekawe materiały pierwszych osadników miłośników pszczół, którzy to niekiedy wieźli ule z pszczołami razem z innym dobytkiem w wagonach kolejowych, przybliżyły by nam ten kawałek historii. Prosimy jeszcze o kontakt z nami osób, które maja pamiątki mogą to być fotografie, zapiski, notatki z szkoleń czy świadectwa z ukończonych kursów pszczelarskich. Wszystkie materiały zostaną zwrócone po wykonaniu duplikatów. Chętnie poznamy historie rodziny i tradycje pszczelarskie w rodzinie. Materiały pomogą nam opracować historie pszczelarstwa w naszym regionie, a w szczególności w mieście Kostrzynie nad Odrą i okolicach

 

Romana i Marian Grzywacz

 

880439941

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz