Kostrzyńscy seniorzy w Trójmieście

W dniu 17 -19 września 2018 r. 40 osobowa grupa członków Stowarzyszenia

,,Człowiekiem Jestem", oraz w dniu 19 – 21 września 2018 r. tak samo liczna grupa członków Kostrzyńskiego Związku Emerytów i Rencistów zorganizowały wycieczki do Trójmiasta.

Trudno powiedzieć, czy to chęc wzajemnej rywalizacji, czy póżniej możliwość wymiany doświadczeń, ale zorganizowano wycieczki w to samo miejsce. Najważniejsze, że nasi seniorzy czynnie spedzają jesień życia.

Zakwaterowanie, członkowie Stowarzyszenia mieszkali w hostelu w Domu Harcerza, 0,7 km od centrum miasta. Chwalono warunki a ponadto można było robić wieczorne spacery do centrum miasta. Członkowie Związku Emerytów kwaterowali w Pensjonacie na Fali na wyspie Sobieszewskiej, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, 10 minut spacerem od strzeżonej plaży piaszczystej nad Bałtykiem. Wyspa Sobieszewska o pow. 35,79 km2 posiada Status obszaru chronionego, na terenie wyspy można spotkać ponad 300 gatunków ptaków, Z rana uczestników budziły ćwierkajace ptaszki pod oknami pensjonatu.

Takie miejsca jak Stare Miasto w Gdansku, Sopockie Molo, czy Skwer Kosciuszki i Oceanarium w Gdyni są w stałym programie wycieczek. Ponadto pierwsza grupa zaliczyła wycieczkę nad Motławą i na Westerplatte, wieczorny spacer po centrum Gdańska i przejażczka Kołem Młyńskim, zwiedzanie Katedry i Parku w Gdańsku – Oliwie, rejs statkiem po porcie w Gdyni. Druga grupa zaliczyła w Gdańsku Kościół Św Brygidy z bursztynowym ołtarzem, Zamek Krzyżacki w Człuchowie, Zamek Krzyżacki w Malborku.

Przede wszystkim Stare Miasto, wiele starych budynków, czujemy się jak w średniowiecznym mieście. Spacer rozpoczynamy od ul. Długiej i Długiego Targu reprezentacyjnego placu pełniącego funkcję rynku. Nad panoramą Drogi Królewskiej dominuje Ratusz, gotycko – renesansowa budowla, którego budowę rozpoczęto w 1378 r., w pobliżu Dwór Artusa, gmach przy Długim Targu 44 którego budowę zrealizowano w latach 1348 – 1350. Nazwę zaczerpnięto w sredniowieczu z legendy o królu Arturze. Przed wejściem do Dworu Artusa Fontanna Neptuna która pochodzi z 1633 r., należy do najbardziej fotografowanych obiektów Gdańska. Pomiędzy ulicami Chlebnicką, Piwną i sw Ducha Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświetszej Marii Panny. Budowana była etapami przez 159 lat. W lipcu1502 r. mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia. Kościół liczy 82 metry do szczytu iglicy, dominuje wśród wąskich ulic i placyków otaczających świątynię. Łącznie powierzchnia użytkowa kościoła liczy 5000 m², jest jednym z najwiekszych kościołów Polski oraz największym gotyckim kościołem świata.

Wycieczkowicze zachwyceni byli bursztynowym ołtarzem w Bazylice pw. św Brygidy. Bursztynowy ołtarz ma 12 m wysokości i 10 m szerokości i łaczną powierzchnię 120 m². W centralnej części znajduje sie wykonany z bursztynu obraz Matki Bożej – patronki Święta Pracy, oraz dwie boczne figury św Brygidy Szwedzkiej i św Elżbiety Hesselblad. W centrum ołtarza jest też monstrancja z bursztynu o wys 1,73 m.

W programie, Katedra Oliwska i zabytkowy Park o pow. 11,3 ha. wpisany do rejestru zabytków miasta Gdańska. Katedra jest najdłuższym kościołem w Polsce, ma 107 m długosci. W Katedrze słynne organy, jedne z największych organów w Polsce. Po przebudowie dziś wielkie organy posiadają 96 głosów, 5 manuałów oraz trakturę elektro-pneumatyczną. Będąc w Katedrze koniecznie trzeba zaliczyć wspaniały 20 – minutowy koncert.

Niezapomnianych wrazeń dostarczył wieczorny spacer ulicami Starego Miasta a także przejażdżka na Młyńskim Kole na wyspie Spichrzów przy ulicy Stągiewnej. Niezwykłe zabytki, charakterstyczne ulice i mosty, stoczniowe żurawie a tatże statki przepływajace Motławą można oglądać z wysokości 50 m siedząc w jednej z 36 klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli koła widokowego.

Będąc w Sopocie koniecznym było zaliczenie Sopockiego Mola. Molo ma około 0,5 km długości. Częsć spacerowa ma 515,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. W głowicy mola jest zlokalizowana przystań morska.

W Gdyni regulaminowym był spacer Skwerem Kościuszki jednym z ulubionych miejsc spacerów i wycieczek zarówno turystów jak i rdzennych mieszkańców Gdyni. Ciekawe jest gdyńskie Oceanarium na Molo Południowym oferujące niesamowitą egzotykę. Kolorowe ryby, żarłaczne piranie, wielkie żołwie, piękne koralowce i najróżniejsze muszle. Na trzech pietrach można podziwiać aż 1500 żywych osobników a największe akwarium liczy nawet 10 000 litrów.

Nie sposób nie wspomnieć o słynnych Zamkach zwiedzanych przez drugą grupę. Krzyzacki Zamek w Człuchowie, to drugi pod względem wielkości po Malborku. Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu. W Zamku rezydował Ulrich von Jungingen i Konrad Wallenrode. Zamek Malborku jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architrktury obronno-rezydencyjnej w Europie i znajduje się na liście zabytków UNESCO.

Możemy powiedzieć, że Trójmiasto jest nasze. Teraz nasi seniorzy mogą pochwalic się, znajomością zabytkow tego regionu. Ważne u seniorów, że nie narzekano na wyżywienie, były spotkania integracyjne, były spotkania w grupach, humory dopisywały, pomimo czasami drobnych niedociągnięć. Ponieważ zwiedzane miejsca przez obie grupy nie pokrywały sie ze sobą, można się będzie wymieniać doswiadczeniami. Wiadomo, dla zgorzkniałych i konfliktowych jest to pretekst do udowadniania swoich racji, która wycieczka była lepsza.

 

 

Andrzej Dudkiewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz