Najpiękniejsze baśnie na świecie

2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji czytaliśmy w naszym przedszkolu najpiękniejsze baśnie największego bajkopisarza na świecie. Na tę okoliczność wybraliśmy "Brzydkie kaczątko" i "Księżniczkę na ziarnku grochu". Należy podkreślić, że baśnie Andersena są trudne w odbiorze. Sam autor mawiał, że jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzec do wnętrza. Dlatego ważne jest, aby po świecie baśni Andersena oprowadził dzieci dorosły czytelnik, przybliżając i tłumacząc świat przedstawiony w baśniach, relacje między bohaterami, czy trudne kwestie, jak np. tolerancja, wrażliwość na potrzeby innych, czy niegodzenie się z krzywdzeniem innych.

Dzisiaj, gdy wrażliwość uznawana jest za słabość, szczególnie ważne jest, by pokazywać najmłodszym, że nie można przechodzić obojętnie obok potrzebujących i że należy szanować ludzi bez względu na jakąkolwiek inność.

Gorąco polecam baśnie Andersena, dziś trochę już zapomniane.

Rodzice, czytajcie swoim dzieciom! Wspólne czytanie i rozmawianie o książce to naprawdę fajny czas, zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka; na dodatek efektywny – na owoce długo nie trzeba będzie czekać.

 

Dorota Strychalska

Niepubliczny Punkt Przedszkolny

"Cztery Pory Roku"

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz