Rejonowa Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu w Kostrzynie nad Odrą

Z okazji zbliżającego się Lokalnego Dnia Spółdzielczości przybliżamy dziś krótką historię Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu, jednej z czterech istniejących w Kostrzynie nad Odrą spółdzielni.

Powojenna historia kostrzyńskiego handlu pokrywa się z historią Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu, która swoją działalność gospodarczą rozpoczęła w 1946 roku. Statut założycielski Spółdzielni został uchwalony w dniu 30.10.1946 r.

Do okresu transformacji ustrojowej w naszym kraju była jedyną firmą prowadzącą liczne sklepy
w mieście. Ponadto prowadziła masarnię, piekarnię i wytwórnię wód gazowanych. Dzięki pracy kilku pokoleń spółdzielców - Spółdzielnia rozwijała się i to pozwoliło jej wybudować z własnych środków m.in. masarnię, dom handlowy Piast, pawilon handlowy Lech, pawilon w Drzewicach, pawilon przy ul. Wodnej, bar Jodełka oraz ciąg pawilonów przy ul. Krótkiej.

W Rejonowej Spóldzielni Zaopatrzenia i Zbytu pracowały kostrzyńskie rodziny, które przez dziesiątki lat miały w niej zagwarantowaną pracę, a tym samym bezpieczeństwo finansowe. Spółdzielnia pomogła zdobyć wykształcenie i kwalifikacje zawodowe swoim pracownikom, ich dzieciom oraz wielu mieszkańcom miasta.

Rejonowa Spóldzielnia Zaopatrzenia i Zbytu z trudem przetrwała zmiany gospodarcze. Jednak dalej z powodzeniem kontynuuje swoją działalność.
Obecnie prowadzi dwa sklepy spożywczo-przemysłowe :

- w Domu Handlowym „Piast”

- w pawilonie na Osiedlu Drzewice

oraz wydzierżawia liczne lokale w swoich budynkach.

 

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz