Brudne, ale szczęśliwe przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Stonoga”

W ubiegłym tygodniu w Naszym przedszkolu odbyły się niecodzienne zajęcia. Przedszkolaki z 5 grup uczestniczyły w warsztatach z wykorzystaniem elementów Sensoplatyki. Wyjątkowość tych zajęć polega na tym, że to dzieci, które
są uczestnikami i bohaterami zajęć nadają im rytm i przebieg. Głównym celem i założeniem warsztatów z elementami Sensoplastyki jest to, aby dziecko inicjowało zabawę.
Dzieci wchodzą boso na uprzednio przygotowaną salę, w ubraniach, których nie żal pobrudzić. Przebywanie bez butów i skarpetek ma umożliwić pełniejsze odczuwanie i relaksację.

Nam dorosłym, ciężko jest pozwolić dziecku na swobodną ekspresję i brudzenie, ·a przy tym swobodną zabawę, w której nie narzucamy mu swojego zdania i nie przeszkadzamy. Jak często Nam- osobom dorosłym brakuje cierpliwości wobec dziecka, który chcąc poznawać świat wszystkimi zmysłami, z zaciekawieniem i zaangażowaniem przesypuje mąkę, wylewa olej, wsypuje ziarna i tworzy rozmaite mikstury? Na tym właśnie polegają zajęcia z elementami Sensoplastyki. Dzieci wchodząc w świat Sensoplastyki poznają różnorodne zapachy, smaki, faktury i konsystencje. Dzięki użyciu łatwo dostępnych produktów spożywczych i pełnej palety barw u dziecka rozwija się twórcze myślenie.

 Dzięki takim zajęciom, zaobserwować mogliśmy rozmaite zachowania dzieci, relacje między nimi, współdziałanie i zainteresowanie. Duża część dzieci stała się kucharzami, piekarzami, inni smakoszami, natomiast z całą pewnością można przyznać, że wszystkie przedszkolaki DOŚWIADCZAŁY..

Dzieci były zachwycone udziałem w zajęciach. Była to okazja do nieskrępowanej zabawy w gronie rówieśników, której towarzyszyło dużo radości, śmiechu i twórczego bałaganu. Zajęcia będą realizowane cyklicznie raz w miesiącu, w każdej grupie przedszkolnej.

 

 

Patrycja Kandalska

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz