38. Warsztaty Interdyscyplinarne RSTK

Od 11 do 18 listopada 2021 roku odbywały się 38. Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne – Gorzów Wlkp. - Długie, połączone z Obchodami 40-lecia powołania Gorzowskiego Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Uroczystości odbywały się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp., Miejskim Centrum Kultury, w siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Gorzowskiej Katedrze oraz w Ośrodku Kolonijno-Wypoczynkowym w Długiem. Zaproszonych Gości witali organizatorzy: Czesław Ganda, (wieloletni prezes stowarzyszenia), Krystyna Woźniak (zastępca). Barbara Latoszek (skarbnik) i Janina Jurgowiak (sekretarz). Wieczorem 11 listopada w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta odbył się koncert polskiego pianisty młodego pokolenia- Michała Skowronka - absolwenta Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu u dra hab. Pawła Zawadzkiego. Artysta jest laureatem wielu nagród w kraju i za granicą. Goście wysłuchali Nokturnu b- moll op. 9 nr 1, Mazurków op. 17, Preludiów e-moll op. 28 nr 4 i c-moll op. 28 nr 20 Fryderyka Chopina oraz I Sonaty fortepianowej c- moll op. 8 (I i II cz.) Karola Szymanowskiego.

Drugą częścią pierwszego wieczoru Warsztatów była „Noc Poetów”, którą rozpoczęła piosenka

„Dom” w wykonaniu Oliwii Królikowskiej. Każdy mógł recytować swoje utwory literackie.

Jako pierwsza rozpoczęła Krystyna Woźniak (Gorzów Wlkp), a następnie Alina Kruk (Zielona Góra), Janina Jurgowiak (Gorzów Wlkp), Ewa Kwaśniewicz (Zielona Góra), Zdzisława Gacek

(Kraków), Ewa Kowalik (Kraków), Tadeusza Weronika Dziadosz (Kostrzyn Nad Odrą), Marek Wawrzkiewicz (Warszawa), Zenon Cichy (Gorzów Wlkp) i Andrzej Dębkowski (Zelów k. Łodzi).

Marek Wawrzkiewicz (Prezes ZG ZLP) i Andrzej Dębkowski (członek Komisji Kwalifikacyjnej przy ZG ZLP). Marek Wawrzkiewicz – Prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, przedstawił „Prozę o Chopinie” i opowiedział o swoim spotkaniu z Arturem Rubinsteinem. Andrzej Dębkowski – Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej do Związku Literatów Polskich zaprezentował „Rozważanie o Kosmosie”.

Obaj panowie na warsztatach pełnili funkcję konsultantów sekcji literackiej.

Janina Jurgowiak z werwą i na świeżo „rozmawiała z fortepianem Michała Skowronka”. Krystyna Woźniak zaprezentowała wiersz o ostatnich kompozycjach Fryderyka Chopina. Zdzisława Gacek wspomniała wędrówki po Tatrach Jana Pawła II. Prezentacje przeplatane były piosenkami w wykonaniu trzech naszych wokalistek, związanych od lat z RSTK w Gorzowie Wlkp. - Marzeny Szumlańskiej-Śron, Oliwii Królikowskiej i Mileny Ruckiej. Swój talent szlifowały pod okiem muzyka z wykształcenia, Czesława Gandy.

 

Tadeusza Weronika Dziadosz

 

12 listopada w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. odbył się wieczór synkretyczny czyli próby łączenia poezji z muzyką.

13 listopada o godz. 12 w Miejskim Centrum Kultury miała miejsce uroczystość Jubileuszowa 40-lecia RSTK, podczas której uhonorowano Hannę Dębską Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali: Tadeusza Dziadosz, Janina Jurgowiak, Sylwester Turski, Cyryl Przybył, Oliwia Królikowska.

Barbara Latoszek, Marzena Szumlańska-Śron, Ryszard Kucko, otrzymali Odznakę Honorową Miasta Gorzowa Wlkp. Dyplomy Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury w Warszawie wręczono: Łucji Fice, Jarosławowi Stawarskiemu i Milenie Ruckiej. Na zakończenie imprezy wysłuchano kilku piosenek francuskich w wykonaniu Marzeny Szumlańskiej-Śron oraz duetu Oliwi Królikowska i Milena Rucka w piosence z repertuaru Marka Grechuty - „Dni, których nie znamy”.

Po muzycznych występach wyświetlono Kronikę 40 lat RSTK w Gorzowie Wlkp., po której przyszedł czas na składanie życzeń i gratulacji na ręce prezesa Czesława Gandy. Po życzeniach na salę wjechał tort jubileuszowy.

14 listopada o godz. 10.30 odbył się w gorzowskiej Katedrze koncert pt. „Deo et Patriae” oraz Msza Święta w imieniu artystów i jubilata czyli gorzowskiego RSTK. W programie udział wzięli: poeci z Krakowa, Zielonej Góry, Zelowa, Głuchołazów, Warszawy i Gorzowa Wlkp.; wokaliści: Marzena Szumlańska-Śron (Niemcy), Oliwia Królikowska z Bogdańca, Milena Rucka z Jenina, Chór Uniwerek z UTW w Gorzowie Wlkp. pod dyrekcją Szczepana Kaszyńskiego, Gorzowska Orkiestra Dęta, którą poprowadziła Katarzyna Sikorska. Na zakończenie Mszy Czesław Ganda wręczył księdzu proboszczowi obraz olejny z galerii RSTK autorstwa Małgorzaty Jaromy z Berlina.

Druga część Warsztatów odbyła się w Ośrodku Kolonijno-Wypoczynkowym w Długiem. Ponad 40 przedstawicieli Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury z całego kraju i Uniwersytetów III wieku z Gorzowa Wlkp. oraz Zielonej Góry miało okazję do poznania różnych aspektów kultury. Uczestnicy warsztatów, wspólnie z instruktorami, wtajemniczali się w plastykę, literaturę i fotografię. W zajęciach uczestniczył m.in. Prezes Zarządu Głównego Związki Literatów Polskich - Marek Wawrzkiewicz wraz z Andrzejem Dębkowskim - Przewodniczącym Komisji Kwalifikacyjnej ZLP, artysta Wojciech Plust – konsultant sekcji plastycznej. Nie zabrakło także Mariana Łazarskiego - Prezesa Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Przewodniczącego Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury – prof. dr. hab. Pawła Soroki. Warsztaty odbywały się pod patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego, Wojewody Lubuskiego oraz Prezydenta Miasta Gorzowa. Na zakończenie Interdyscyplinarnych Warsztatów Artystycznych Członkowie i sympatycy RSTK mieli okazję oglądać sztukę malowania ustami w wykonaniu Mariusza Mączki. Artysta mieszka w Dobiegniewie i od 33 lat zmaga się z porażeniem czterokończynowym.

Gorzowski RSTK otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Organizatorzy dziękują wszystkim darczyńcom i sponsorom, dzięki którym Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne Gorzów Wlkp. - Długie 2021 wraz z Jubileuszem 40-lecia Gorzowskiego RSTK wpisały się w krajowy i lokalny kalendarz wydarzeń artystycznych.
 

Dodaj komentarz