Filharmonia podsumowuje 2021 rok

Prawie 140 wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, w których łącznie wzięło udział blisko 16 tysięcy odbiorców – Filharmonia Gorzowska zalicza rok 2021 do udanych i już teraz przygotowuje się do styczniowych koncertów karnawałowych.

Koncerty symfoniczne, kameralne, familijne, opera, ale również wernisaże, otwarte próby generalne czy Pikniki Chopinowskie – rok 2021 był w Filharmonii Gorzowskiej niezwykle różnorodny i bogaty w działania artystyczne.

- Za nami między innymi bardzo udany, VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, podczas którego odbyło się wiele różnorodnych wydarzeń, a frekwencja była naprawdę wysoka – podsumowuje Joanna Pisarewicz, dyrektor Filharmonii Gorzowskiej. – Ostatni rok to także nowe cykle koncertów, odbywających się poza siedzibą Filharmonii – w Zamku Książąt Lubomirskich w Lubniewicach odbyło się 5 koncertów, a każdy z nich zgromadził komplet publiczności.

 

Wydarzenia odbywające się poza gmachem Filharmonii są już stałym punktem w działalności instytucji, jednak wciąż pojawiają się nowe formy i ciekawe miejsca. W tym roku, obok znanych gorzowianom Pikników Chopinowskich oraz obecności podczas projektu Dobry Wieczór Gorzów, filharmonicy zagrali również w zamku oraz na gorzowskich osiedlach. Ten ostatni cykl, obejmujący aż 8 koncertów, spotkał się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem. Filharmonia już dziś zapowiada kontynuację wszystkich cykli – w przyszłym roku muzycy ponownie pojawią się w przestrzeni miejskiej, ale planowane są również nowe, ciekawe lokalizacje poza Gorzowem.

 

Co ciekawe, rok 2021 to również zmiany w samej orkiestrze – w ostatnich miesiącach powiększyła się ona o 6 muzyków oraz dwóch dyrygentów. Stanowisko dyrektora artystycznego FG objął Przemysław Fiugajski, zaś Sabrina Stachel została dyrygentem-rezydentem.

Ważnym filarem działalności Filharmonii Gorzowskiej są projekty edukacyjne. W roku 2021 przyciągnęły one łącznie blisko 3200 uczestników.

- Warto podkreślić, że początek tego roku nie był łatwy, a wszystkie nasze wydarzenia odbywały się wówczas w formule online – przypomina Joanna Pisarewicz. – Zrealizowaliśmy 12 koncertów w ramach internetowego streamingu – łączna liczba odsłon to blisko 35 tysięcy! Podobnie w przypadku audycji edukacyjnych – odbyło się 12 takich audycji, a ilość odsłon to blisko 11 tysięcy. Najbardziej cieszy mnie fakt, że bardzo dużą popularnością cieszy się Akademia Muzyki – audycja wykorzystywana przez nauczycieli podczas lekcji w szkołach.

Wszystkie audycje edukacyjne zarejestrowane przez Filharmonię Gorzowską dostępne są nadal na kanale You Tube instytucji.

Jak zapowiada się początek Nowego Roku? Bardzo przebojowo! Już 7 i 8 stycznia odbędą się koncerty karnawałowe z mistrzowską obsadą. Gwiazdą koncertu karnawałowego będzie bowiem wyśmienity amerykański trębacz, kompozytor i aranżer Gary Guthman, a towarzyszyć mu będą muzycy Tria Filipa Wojciechowskiego oraz filharmonicy gorzowscy. W programie koncertu zabrzmią swingowe przeboje legend muzyki jazzowej, m.in.: Benny’ego Goodmana, Glenna Millera, Harry’ego Jamesa i Duke’a Ellingtona, a także zestaw takich hitów jak Stardust; Hello, Dolly czy ponadczasowe Besame Mucho. Wszystko w doskonałych aranżacjach i brawurowym swingowym ujęciu lidera.

Dodaj komentarz