CZŁOWIEK BOGATY?

William Rohl BRIGHT \ Bill BRIGHT (1921 – 2003). Absolwent studiów w Northeastern State College w Oklahomie, były biznesmen, osiągał duże sukcesy finansowe. Związał się z wspólnotą zboru prezbiteriańskiego Holywood Presbyterian Church, gdzie poznał Henriettę MEARS, pod której wpływem zaangażował się w działalność ewangelizacyjną. Założył „Campus Crusade for Christ – organizację mającą na celu chrystianizację środowisk akademickich, której przewodził.

Bright jest autorem wydanej w dziesiątkach milionów egzemplarzy broszury „Cztery Prawa Duchowego Życia” (1956). Tłumaczona również na język polski broszura stanowi jeden z elementów formacji katolickiego Ruchu Światło – Życie (I stopień), a jako podstawa ewangelizacji jest powszechnie używana przez katolickie wspólnoty charyzmatyczne.

Bright jest także producentem ewangelizacyjnego filmu „Jezus” [USA, 1979 (1h17)]. Podczas programowych przerw w trakcie projekcji filmu „Jezus” głoszone są świadectwa czyli publiczne opowiadanie o swoim osobistym nawróceniu i rozpoczęciu nowego życia. Męka Pańska na ekranie trwa tylko kilkanaście minut zatem uczuciowe wzruszenia widzów nie są najważniejsze. Towarzyszące spotkaniu utwory muzyczne jak i całość realizowanego programu mają wspierać refleksję nad aktualną kondycją religijną uczestników spotkania. Niekiedy ewangelizacja wymaga wcześniejszego wezwania duchowej służby ratowniczej a nawet reanimacyjnej [Zob. Łk 6, 17 – 19].

Czy kiedykolwiek zostanie zrealizowany lepszy film o jednej z wielu patologii od „Wielkiego Szu” [Polska, 1982 (1h36)]? Po co się uczyć i pracować przez całe życie jeśli są proste karciane sztuczki by „puszczać z torbami” mniej sprytnych i żyć zamożnie? Po powrocie z więzienia bezdomny nałogowy szuler (Jan Nowicki = zasady + oszustwa), Jurka – marzyciela o „wielkim szmalu” – szkoli na karcianego Wielkiego Mistrza (Jan Pieczyński). Jurek jest daltonistą z trudem odróżniającym karcianego króla czerwonego od czarnego, ale przecież to tylko jedna niepełnosprawność, którą akurat poznał... tracąc wszystko!

Finał filmu: zwłoki Wielkiego Szu zamordowanego przez nieznanego sprawcę \ sprawców służby komunalne znalazły w wysypisku śmieci, a jego – już także bezdomny – uczeń Jurek nocuje po raz pierwszy... na ławce w poczekalni dworca kolejowego. Niestety, uczeń jest już także ciężko chory na hazard. Przecież tyle razy „miał szczęście”, więc się jeszcze odegra i... ON będzie Wielkim Szu! Za ostatnie, z trudem wyszukane w kieszeniach drobne pieniądze kupuje talię kart. – Czy były taksówkarz bezdomny Jurek w porę spotka się z lekarzem chorych dusz ?

Ks. Zenon Kapłon SDB

 

Dodaj komentarz