Awans brydżystów

Podczas pierwszego weekendu kwietnia trwała rywalizacja lubuskiej III ligi w brydżu sportowym. Przed ostatnim zjazdem minimalną przewagę nad rywalami wypracowała kostrzyńska drużyna - Metallbau Chrostowski MOSiR Kostrzyn nad Odrą. Możliwość awansu do wyższej ligi rozstrzygnęła się w niedzielę 3 kwietnia.

W lubuskich trzecioligowych rozgrywkach brydżowych w sezonie 2021-22 brało udział 14 drużyn. Zawody odbywały się od jesieni zeszłego roku w Pszczewie w formie weekendowych zjazdów. Od początku rywalizacji kostrzyńska drużyna zaliczana była do grona liderów, co potwierdzała częsta pozycja lidera w tabeli. Z lubuskiego okręgu brydżowego na bezpośredni awans do II ligi (rozgrywanej w Pile) mogła liczyć tylko jedna drużyna. Po zaciętej rywalizacji kostrzyńscy brydżyści zapewnili sobie awans już przed ostatnim meczem, który jak przystało na lidera, także został wygrany. Metallbau Chrostowski MOSiR Kostrzyn nad Odrą w sezonie 2021-22 rozgrywał swoje mecze w składzie: Ryszard Szkwarek (kpt.), Łukasz Wieczorek, Bartosz Gajewski, Paweł Marczak, Krzysztof Rogoziński oraz Krzysztof Hajkowski.

Rozgrywki II ligi brydża sportowego rozpoczną się jesienią i będą rozgrywane w strukturach Polskiego Związku Brydża Sportowego. W Polsce o awans do I ligi rywalizować będą drużyny podzielone na cztery grupy. Kostrzyńscy brydżyści przydzieleni są do grupy zachodnio-północnej, obejmującej województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i lubuskie

Od 28 marca do 9 kwietnia rozgrywany był 45. World Team Championships (Salsomaggiore, Włochy) - czyli Drużynowe Mistrzostwa Świata - najważniejsze (i najstarsze) zawody w brydżu sportowym, odbywające się co 2 lata. Rozgrywki obejmują 4 kategorie teamów: Bermuda Bowl (open), Venice Cup (kobiety), d’Orsi Senior Bowl (seniorzy) oraz Wuhan Cup (miksty), wyłonione we wcześniejszych rozgrywkach narodowych, a następnie zakwalifikowane w międzynarodowych eliminacjach strefowych. Reprezentacja Polski Seniorów w zawodach wywalczyła złoty medal.

(...) brydż nie wymaga nie wiadomo jakich umiejętności. Trzeba jedynie umieć się koncentrować, logicznie myśleć i wyciągać wnioski. No i liczyć do trzynastu, a potem do pięćdziesięciu dwóch. Przydaje się też czasem odrobina psychologicznej smykałki.

Renata Dancewicz - Mistrz Międzynarodowy, Zwycięzca Internetowych Drużynowych Mikstowych Mistrzostw Polski Connector 2021

 

(źródło: Beata Biały, Lubię czuć, że żyję. Wywiad, „Skarb” 10/2011)


 

 

Dodaj komentarz