Jest rozwiązanie na realizację budżetu obywatelskiego

W słoneczny piątkowy poranek (3 czerwca), przed urzędem miasta, na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, przewodniczący rady miasta Jan Kaczanowski, wiceprezydent Jacek Szymankiewicz i dyrektor biura konsultacji społecznych i rewitalizacji Anna Bonus Mackiewicz poinformowali, że budżet obywatelski na 2022 rok i rok kolejny będzie realizowany bez zakłóceń. To ważna informacja dla mieszkańców, bo skutki kryzysu gospodarczego powodowały, że miasto brało pod uwagę zawieszenie budżetu na ten roku i przesunięcie realizacji na lata następne.

- Budżet obywatelski to działanie, które buduje naszą miejską demokrację. Mieszkańcy mocno angażują się w życie miasta, w swoje małe społeczności. W Gorzowie zależy nam na budżecie obywatelskim, nie chcieliśmy i nie chcemy z niego rezygnować – powiedział w piątek prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. – Kryzys gospodarczy, niepewna sytuacja budżetowa miasta, wynikająca z inflacji, kosztów pandemii COVID-19 czy wojny w Ukrainie powodowały, że prowadziliśmy rozmowy z radnymi na temat przesunięcia realizacji budżetu o rok, ale cały czas szukaliśmy rozwiązań, które mogłyby realizacji budżetu nie zatrzymywać. Znaleźliśmy takie rozwiązania i budżet obywatelski będzie realizowany w tym i w następnym roku. W podjęciu decyzji pomogła nam zasilenie finansowe, jakie trafi do miasta z dofinansowania rządowego. Czas nas goni, dlatego chcieliśmy tę decyzję ogłosić jak najszybciej, żeby można było uruchomić niezbędne procedury – dodał prezydent Wójcicki.

- Bardzo cieszę się z tej, wypracowanej wspólnie decyzji, bo jako jeden z inicjatorów powołania budżetu obywatelskiego w 2012 roku, mam głębokie przekonanie o jego znaczeniu dla mieszkańców. Zależy nam na aktywności mieszkańców, na ich zaangażowaniu w rozwój miasta, a budżet obywatelski jest tego najlepszym przejawem – mówił przewodniczący rady miasta Jan Kaczanowski. – Cieszy mnie ta decyzja i na pewno też ucieszy ona naszych mieszkańców.

- Decyzja powoduje, że wszystkie zwycięskie zadania edycji BO 2022 będą kontynuowane. Należy podkreślić, że trwa już realizacja 17 spośród 35 zwycięskich zadań na kwotę blisko 3,5 mln zł. Teraz do tej puli dołączy pozostałe 18 zadań, których realizacja była zawieszona – powiedziała dyrektor biura konsultacji społecznych i rewitalizacji Anna Bonus Mackiewicz.  

– Ponownie zostaną też uruchomiona, okresowo zawieszoną w marcu tego roku, procedura BO 2023 – mówiła dyrektor Bonus – Mackiewicz. -  Nowy, aktualny harmonogram procedury na ten rok, w ciągu kilku najbliższych dni zostanie przygotowany i podany do publicznej wiadomości. Kolejny krok to wznowienie procedury oceny wniosków zgłoszonych na początku tego roku przez gorzowian, a następnie spotkania rejonowe z mieszkańcami. Zgłoszono 140 projektów zadań, a kwota budżetu zaplanowana na przyszły rok to 7.366.011,00 zł.

Wiesław Ciepiela
fot. Łukasz Kulczyński

Dodaj komentarz