Firma z perspektywą

Historia firmy OLSA Poland w Kostrzynie nad Odrą zaczęła się w 2006 roku. W tym czasie włoscy udziałowcy koncernu zdecydowali się otworzyć fabrykę na ulicy Wodnej. Dziewięć lat temu polski oddział OLSY zatrudniał kilkanaście osób. Dziś ta fabryka jest kluczową fabryką w całej grupie OLSA zatrudniając około 1300 pracowników. Obecnie firma jest zlokalizowana przy Alei Milenijnej i produkuje oświetlenie do samochodów renomowanych marek, m. in. Audi, BMW, Mercedes, Porsche, Skoda, Fiat i Opel. Siedziba OLSY znajduje się pod Turynem, a oprócz fabryki w Polsce i we Włoszech posiada też Zakład Produkcyjny w Meksyku, Brazylii i Chinach.

O politykę kadrową firmy zapytaliśmy HR Manager w OLSA Poland panią Marlenę Jaksender.

 

- Kto pracuje w OLSIE Poland?

 

- Jesteśmy firmą produkcyjną zatrudniamy wykwalifikowaną kadrę inżynierów i specjalistów ze znajomością języków obcych - angielskim, niemieckim, włoskim i francuskim oraz pracowników typowo produkcyjnych, takich jak monter czy operator wtryskarki. Organizacja pracy jest oparta głównie na działach montażu, wtryskarek, metalizacji i logistyce. Firma nieustannie się rozwija, a obecnie prowadzimy inwestycję związaną z budową nowej hali magazynowej. Proces rekrutacji pracowników na produkcję w jego początkowej fazie odbywa się przez agencję zatrudnienia. Po około 4 miesiącach pracy przez Agencję Pracy Tymczasowej, jeśli pracownik uzyska pozytywną ocenę od swojego przełożonego, podpisujemy z nim bezpośrednią umowę o pracę w OLSA Poland. W związku z faktem, że jesteśmy dużą firmą mamy szereg atrakcyjnych warunków zatrudnienia dla pracowników. Przede wszystkim oferujemy pracę w nowoczesnej firmie o wysokich standardach technicznych, ekonomicznych i socjalnych. Oferujemy swoim pracownikom bogaty pakiet medyczny, dostęp do lekarzy wszystkich specjalizacji, szeroki zakres badań ambulatoryjnych w ramach pakietu, dopłacamy do grupowego ubezpieczenia na życie. Zapewniamy także możliwość rozwoju zawodowego poprzez profesjonalne szkolenia czy awanse w strukturach firmy. Dzięki takiej polityce pracownicy mają poczucie stabilnej i ciekawej pracy. Większość naszej załogi stanowią kobiety z okolicznych gmin. W związku z tym, że mamy ciągłą produkcję praca zorganizowana jest w systemie 3-zmianowym. OLSA organizuje i finansuje transport z odległości nawet 40 kilometrów od Kostrzyna. W okresie przed świątecznym każdego roku pracownicy mogą liczyć na bony finansowe, a na Mikołaja dzieci do 14 roku życia otrzymują paczki. Firma udziela także nieoprocentowane pożyczki na cele mieszkaniowe. W okresie wakacyjnym organizujemy również bezpłatne jednodniowe wycieczki autokarowe nad morze.

 

- Ile zarabiają pracownicy OLSA Poland?

 

- Zarobki w OLSA Poland w porównaniu z naszym regionem są wysokie i konkurencyjne i z czystym sumieniem mogę powiedzieć że tyczy się to wszystkich stanowisk pracy. Firma posiada rozbudowaną ścieżkę rozwoju zawodowego, a do awansu zawodowego pierwszeństwo mają pracownicy już zatrudnieni. Jeśli nie uda nam się znaleźć odpowiednio przygotowanych pracowników rozpoczynamy rekrutację zewnętrzną. Z perspektywy firmy ważne jest, że mamy stałe i długoletnie zlecenia od koncernów z branży samochodowej, dzięki czemu możemy prowadzić stabilną politykę kadrową. Nawet w czasach kryzysu na rynku samochodowym zdobywaliśmy nowe kontrakty i zatrudnialiśmy pracowników. Dzięki profesjonalnej i dobrze opłacanej kadrze jesteśmy firmą z dobrą perspektywą, a kostrzyński zakład jest filarem całego koncernu OLSA.

 

- Dziękujemy za rozmowę.

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz