Skansen pszczelarski

Wiosną 2012 roku z inicjatywy Członków kostrzynskiego Koła Pszczelarskiego podpisano umowę z Miastem Kostrzyn nad Odrą na dzierżawę działki 0,7 ha z przeznaczeniem na skansen pszczelarski. Miejsce zostało wybrane na warnickim wale przeciwpowodziowym i od tego czasu skansen wpisał się na mapie regionu w pozycję „warto zobaczyć”.

 

Kostrzynski skansen pszczelarski znajduje się na powierzchni 0,7 ha i posiada około siedemdziesiąt uli, z czego 15 z przeznaczeniem na hodowle pszczoły miodnej. Najstarszym eksponatem skansenu jest „Kłoda stojąca” licząca około 150 lat. Na terenie pszczelego muzeum znajdują się m.in. 4 pawilony wędrowne z pełnym wyposażeniem - dwa duże i dwa małe. Eksponaty pochodzą od pszczelarzy, głównie z terenu województwa lubuskiego,oraz z innych regionów Polski. Każdego dnia tym osobliwym miejscem zajmują się członkowie Koła Pszczelarskiego z Kostrzyna (około 30 osób). W tym roku powstało tymczasowe zadaszenie na eksponaty i prace dydaktyczne. Głównym celem skansenu jest propagowanie wśród mieszkańców naszego regionu tradycji pszczelarskiej oraz roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym.

Skansen staje się także atrakcją dla dzieci ze szkół podstawowych i kostrzynskich przedszkoli. Ponadto skansen odwiedzają różne grupy i stowarzyszenia. W ubiegłym roku dotarła do niego grupa rowerowa aż z Krakowa. Chętni do zwiedzania kostrzynskiego skansenu pszczelarskiego ze względów organizacyjnych proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny:

 

Marian Grzywacz tel. 880 439 941

 

Jan Choiński tel. 609 139 533

 

 

 

Dodaj komentarz