Złóż wniosek do budżetu obywatelskiego

- Witnica też będzie miała budżet obywatelski. Pracowaliśmy nad tym pół roku, aby to zrobić profesjonalnie. Teraz mieszkańcy będą mogli zdecydować, na co gmina wyda pieniądze w przyszłym roku – mówi Burmistrz Dariusz Jaworski.


Budżet obywatelski i konsultacje społeczne były jednym z głównych postulatów Burmistrza Dariusza Jaworskiego. Chodzi o to, aby oddać więcej władzy ludziom, aby to mieszkańcy współdecydowali o wydatkach budżetu Gminy. Od listopada zeszłego roku ruszyły prace nad wprowadzeniem w Witnicy budżetu obywatelskiego i trybu konsultacji społecznych. Gmina jako jeden z 22 samorządów w Polsce rozpoczęła realizację projektu ,,Mechanizmy współpracy’’ wspólnie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Małopolską Szkołą Administracji Publicznej, przy wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Projekt zakłada wdrożenie w tych samorządach najnowszych narzędzi współpracy mieszkańców i organizacji społecznych z samorządem, takich jak budżet obywatelski, konsultacje społeczne, małe granty, inicjatywy lokalne, regranting i inne.
W przygotowaniu budżetu obywatelskiego pomagał nam m.in. Jan Bereza, krajowy ekspert w kwestii budżetu partycypacyjnego. Pod okiem prawników – specjalistów w Witnicy przygotowano projekty uchwały dotyczące małych grantów, budżetu obywatelskiego, konsultacji społecznych, pożyczek i poręczeń dla organizacji pozarządowych oraz regrantingu. Najważniejsza z nich, dotyczyła budżetu obywatelskiego.

Każdy mieszkaniec gminy może złożyć w urzędzie wniosek o ujęcie zadania w budżecie obywatelskim. Gminę podzielono na 10 okręgów konsultacyjnych i mieszkańcy mogą podpisać się pod listą poparcia tylko tej inicjatywy, w którym okręgu konsultacyjnym gdzie są zameldowani. Ma to zapobiec sztucznemu ,,nabijaniu głosów’’ na nowe inicjatywy.
Do budżetu obywatelskiego będzie można wprowadzić dwa rodzaje inicjatyw: budowę, modernizację lub remont elementu infrastruktury gminnej oraz działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym, sportowym lub innym, mającym na celu podniesienie jakości życia mieszkańców. Głosowanie odbywa w takim samym trybie, jak składanie wniosków. Inicjatywy, które zdobędą największą liczbę głosów, będą przedstawione Radzie Miejskiej do uchwalenia w budżecie gminy na 2016 r.

Z budżetu obywatelskiego mogą cieszyć się mieszkańcy m.in. Żar, Krosna Odrzańskiego, Kargowy, Zielonej Góry. Mają go także Gorzów i Słubice. Czy w Kostrzynie taka formuła wydawania publicznych pieniędzy jest potrzebna? Zwolennicy budżetu mogą do końca września poprzeć listy z poparciem tej inicjatywy, które znajdują się w nowo otwartym biurze posła Bogusława Wontora (dworzec PKP).


 


 


 

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz