ZAPROSZENIE

„Jeśli my zapomnimy o Nich, niech Bóg zapomni o nas”

(Adam Mickiewicz)

Historia Związku Sybiraków sięga roku 1928. Nazwa Związku  łączy się ze słowem SYBIR, który dla zesłańców nie jest pojęciem geograficznym, lecz symbolem represji caratu, a później Stalina i jego następców wobec Polaków zsyłanych do łagrów i więzień,  najczęściej w dalekowschodnie strony byłego ZSRR. Główną troskę syberyjskiej codzienności zesłańców stanowiło nieustanne zabieganie o kawałek chleba, ciężka, często ponad siły przymusowa praca. Głód, pojęty najdosłowniej, fizycznie doświadczany każdego dnia, prowadzący do skrajnego wyczerpania, a nawet śmierci i głód jako widmo ciążące niemal dotykalną perspektywą nad większością zesłańców – to utrwalony w pamięci polskich zesłańców atrybut syberyjskiej niewoli.

Sybiracy spotykają się co roku 17 września, aby dać świadectwo prawdzie, bo tego dnia w 1939 r. po napaści sowieckiej na Polskę zawalił się ich świat. Dzień Sybiraka to okazja do złożenia hołdu cierpieniom, których doświadczyli zesłańcy skazani na zagładę wskutek stalinowskich represji oraz możliwość wystąpienia w obronie grobów rozesłanych na bezkresnych obszarach byłego Związku Radzieckiego.

Mamy nadzieję, że kolejny raz doświadczenia okrutnych zsyłek, cierpień tysięcy Polaków i paraliżującej bezsilności zesłańców wywołają refleksję mieszkańców Kostrzyna nad Odrą.


 

W związku z powyższym zapraszamy Państwa do udziału w obchodach Dnia Sybiraka i Dziewiątym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Liczymy na Państwa obecność!

 

Program obchodów Dnia Sybiraka:

 

Dnia 18 września 2015 r.

o godz. 1100 – apel na Placu Wojska Polskiego

o godz. 1130 – udział gości i młodzieży w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru przemarsz na Cmentarz Komunalny

o godz. 1200 – Warta Honorowa, Apel Pamięci i złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Ofiar Terroru Stalinowskiego

około godz. 1230 – zakończenie uroczystości.

o godz. 1240 – przejazd autokarem delegacji Związku Sybiraków i zaproszonych gości do
Muzeum Twierdzy Kostrzyn (zwiedzanie ruin Starego Miasta i wystawy w Bastionie Filip)

o godz. 1400 - przejazd autokarem do Zespołu Szkół i prezentacja filmu „Ocalić od zapomnienia” zrealizowanego przez uczniów Zespołu Szkół w ramach projektu „Szkolni reporterzy kostrzyńskim Sybirakom”

 

Dodaj komentarz