Wiosenna wycieczka w Parku Narodowym „Ujście Warty”

Podobnie jak w minionych latach, tak i w tym roku zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego poszukiwania wiosny. Czy przyjdzie, czy może już jest wokół?

Kwitnące przebiśniegi, leszczyna, poranny śpiew bogatek czy wesołe trele szpaków to znane chyba wszystkim zwiastuny wiosny, które towarzyszą nam już od pewnego czasu. Oczywiście zjawisk przyrodniczych świadczących o zmianie pór roku jest dookoła nas więcej. Nie z wszystkich jednak zdajemy sobie sprawę. Kiedy nadchodzi wiosna zaczyna np. pachnieć ziemia. Chyba każdy zna ten charakterystyczny, niekiedy dość intensywny zapach odczuwalny zwłaszcza wieczorami, po pierwszych ciepłych, wiosennych dniach. Ten zapach zawdzięczamy maleńkim mieszkańcom gleby, którzy przebudzili się właśnie po zimie – promieniowcom i sinicom. Tak pachnie geosmina – alkohol wydzielany przez wspomniane bakterie.

Co jeszcze świadczy o tym, że wiosna jest wokół? Tego i wielu innych, ciekawych rzeczy będą się mogli dowiedzieć wszyscy, którzy wybiorą się z nami na wspólną wiosenną wycieczkę, oczywiście w okolicach wiosennego przesilenia. Zapraszamy w niedzielę, dnia 20 marca b.r. Początek o godz. 930. Spotykamy się na Polderze Północnym, w okolicach wsi Dąbroszyn, przy wiacie turystycznej. Jak się tam dostać? Przy pałacu w Dąbroszynie skręcamy na południe, zgodnie ze znajdującymi się przy tablicy informacyjnej PN "UW" kierunkowskazami "Do ścieżki przyrodniczej "Na dwóch kółkach przez Polder Północny". Jadąc brukową, a następnie ułożona z betonowych płyt drogą, docieramy po ok. 1 km do drewnianej wiaty, będącej miejscem spotkania z pozostałymi uczestnikami wycieczki. Wycieczka trwała będzie od 2 do 4 godzin, w zależności od zainteresowania uczestników oraz aury. Jeśli wiosna okaże się być dla nas łaskawą i nie poskąpi nam słonecznych promieni wycieczkę zakończymy ogniskiem. Dlatego prosimy zabrać ze sobą kiełbaski. Warto również ubrać się bardzo ciepło i wziąć dobre buty - może być błoto!!

Wszystkich, którzy chcieliby szukać wiosny razem z nami prosimy o zgłoszenia telefoniczne 95 7524026 lub email edukacja@pnujsciewarty.gpv.pl

Magda Mądrawska-Okołów

Park Narodowy „Ujście Warty”


 

Dodaj komentarz