Jesień w pasiece

Już zawitała w nasze progi jesień, również widać to w naszych pasiekach. Zasadnicze karmienie pszczół już się zakończyło lub zaraz się skończy. Jednak pozostała jeszcze kontrola rodzin i sprawdzenie poprawności wykonanych zabiegów zwalczających warrozę. W październiku lub najpóźniej na początku listopada należy wyjąć paski zgodnie z terminem stosowania leku określonym w instrukcji w przypadku stosowania Biowaru lub Baywarolu. Również należy wykonać zabieg kontrolny zwalczania warrozy. Celem tego działania jest sprawdzenie czy zabiegi zwalczania warrozy były skuteczne podczas zasadniczego leczenia pszczół. Jeśli w czasie tego zabiegu kontrolnego wystąpi zbyt duży osyp warrozy należy zabieg wykonać ponownie na wszystkich rodzinach w pasiece. Aby być pewnym, że warroza nie zniszczy nam rodzin podczas zimowli i na wiosnę nie zastaniemy pustych uli bez pszczół. Pszczoły dobrze nakarmione wolne od roztoczy warroza, prawidłowo przygotowane do zimy, powinny dobrze przetrwać do wiosny. Mimo, że prace w pasiekach się kończą to pozostaje wiele innych czynności do wykonania. Zaczyna się okres szkoleń, naprawa i konserwacja sprzętu, wytapianie wosku oraz sprzedaż produktów pszczelich. Okres jesienno-zimowy to dla pszczelarza przygotowanie się do wiosny i oczekiwanie na pierwsze obloty.

Człowiek obserwując przyrodę dostrzegł pszczoły. Zauważył, że są one niezwykłymi owadami, które z wielkim zainteresowaniem oblatują przepięknie kwitnące kolorowo rośliny. Dalsza obserwacja pozwoliła zauważyć, że wśród pszczół znajdują się różne gatunki. Są pszczoły, które żyją w dużych grupach społecznych, tworząc duże kolonie, tak jak pszczoła miodna. Zauważył również, że większość stanowi grupa, która tworzy małe kolonie lub żyje samotnie, do tej grupy należą pszczoły murarki czy samotnice. Na świecie żyje około 20 tysięcy gatunków dziko żyjących pszczół. Na terenie Polski występuje około 470 dziko żyjących gatunków z czego około 200 gatunków jest zagrożonych i znajduje się na czerwonej liście. Możemy tu znaleźć między innymi porobnicę murarkę, zadrzechnię fioletową czy trzmiela zmiennego. Jednak już niestety w Polsce niektóre z nich nie występują, jak np. obrostka murarka, a liczba zagrożonych gatunków stale się powiększa. My którzy uważamy się za gatunek rozumny powinniśmy zadbać o to by nie szkodzić środowisku naturalnemu. To człowiek jest największym zagrożeniem dla przyrody, ponieważ korzystając z jej bogactwa wykorzystuje niewielką cześć, a pozostałą marnuje bezpowrotnie prowadząc gospodarkę rabunkową.

W skansenie - mini muzeum pszczelarskim przygotowujemy się również do okresu jesienno-zimowego. W naszym kole w najbliższym czasie odbędzie się zebranie podsumowujące sezon. Pszczelarze jak co roku będą mieli możliwość wzięcia udziału w szkoleniu dnia 19 listopada 2016 r. w C.S.B.i R. w Mierzynie k. Międzychodu, w którym odbędą się Otwarte Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie. Jak zawsze poszukujemy wspomnień rodzinnych i starych fotografii po pszczelarzach i ich pasiekach. W dalszym ciągu poszukujemy również ciekawe materiały dotyczące pierwszych osadników miłośników pszczół, którzy to niekiedy wieźli ule z pszczołami razem z innym dobytkiem w wagonach kolejowych. Przybliżyłyby nam ten kawałek historii, a w szczególności historię kostrzyńskich pszczelarzy osadników. Dziękuje wszystkim za dotychczasowe przekazane materiały.

Zapraszamy do odwiedzania mini muzeum pszczelarstwa w czasie obecności pszczelarzy opiekunów a w przypadku odwiedzin zbiorowych należy skontaktować się i umówić na odpowiedni termin.

 

tel. kontakt 880 439 941

Romana i Marian Grzywacz

 

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz