Spokój w pasiece

Kończy się jesień, wkrótce rozpocznie się kalendarzowa zima. W nocy temperatury są ujemne, a w dzień dodatnie koło zera. Dla pszczół to oznacza, że jest temperatura niższa niż dziesięć stopni, zatem zawiązały na dobre zimowy kłąb. Z dnia na dzień dnia ubywa, matki w ulu przestały składać jajka. Pogoda dla pszczół jest dobra, może za mało mroźna, ale w naszym terenie taki jest klimat i nic na to nie poradzimy. W pasiekach prace już się zakończyły, niektórzy wykonali jeszcze ostatnie zabiegi przeciwko roztoczu warrozie. Na terenie pasieczyska powinien być spokój, nie powinniśmy wykonywać żadnych prac, które by mogły zakłócić spokój pszczołom. Również już nie należy przewozić pszczół z jednego miejsca na drugie ponieważ mogło by to doprowadzić do straty rodzin pszczelich. W grudniu powinniśmy się skupić na pracach w pracowni przy naprawie sprzętu pszczelarskiego. Jest dobry czas by policzyć zapasy ramek i przygotować nowe na nowy sezon. Przy ładnej pogodzie możemy wybrać się w teren by się dotlenić, ale i zobaczyć gdzie będzie rzepak i jak wygląda. Bo być może, że trzeba będzie pszczoły podwieźć na pożytek bliżej plantacji. Czym lepiej będziemy znali występowanie pożytków wokół własnej pasieki tym lepiej będziemy je wykorzystywać do pozyskania miodów odmianowych. Jak już zauważyliśmy coraz więcej są poszukiwane miody odmianowe. Pszczelarz by taki miód pozyskać musi więcej razy odwirować miód z ramek jak i również na niektóre pożytki musi wywieźć pszczoły między innymi na grykę, facelię czy plantację malin jak i również na wrzos. Każdy miód ulega krystalizacji więc można miód poddać kremowaniu, polega to na rozbijaniu cząsteczek kryształków miodu. Taki miód przybiera postać kremu z wyczuwalnymi kryształkami i daje się smarować. Jest poszukiwany przez coraz to większą grupę konsumentów. Kremowaniu można poddawać wszystkie miody, ale najczęściej podaje się miody jasne czyli wiosenne. Miody te nie tracą na wartości.

Okres jesieni i zimy wykorzystywany jest również przez organizacje pszczelarskie do spotkań, szkoleń. Pszczelarze tak samo jak i górnicy mają swego patrona św. Ambrożego, którego obchodzimy w dniu 7 grudnia i z tej to okazji jest coroczna pielgrzymka pszczelarzy z całego kraju do Częstochowy. W Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze w dzień poprzedzający główne uroczystości odbywa się konferencja pszczelarska w sali o. Augustyna Kordeckiego. Wieczorem Apel jasnogórski z udziałem pszczelarzy. Natomiast tradycyjnie o godzinie 11:00 – Bazylika Jasnogórska - uroczysta Msza Święta koncelebrowana w intencji pszczelarzy z udziałem Pocztów z Sztandarami wszystkich organizacji pszczelarskich przybyłych na uroczystość. Każdego roku grupa pszczelarzy z naszego związku udaje się na pielgrzymkę do Częstochowy. Natomiast Zarząd Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gorzowie Wielkopolskim i Koło Pszczelarzy w Gorzowie Wielkopolskim serdecznie zapraszają na uroczystą mszę świętą z okazji patrona pszczelarzy św. Ambrożego. Pszczelarze Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gorzowie Wielkopolskim spotykają się już po raz XX na pielgrzymce pszczelarskiej w kościele p.w. Pierwszych Świętych Męczenników Polski przy ul, Wilhelma Pluty w dniu 11.12.2016 r. w niedziele o godz. 10.30 . Mszę świętą będzie koncelebrował Jego Ekscelencja Bp dr Stefan REGMUNT – Biskup senior w asyście ks. lic. mgr Januszem Mikołajewiczem – proboszcz parafii. Po Mszy Świętej odbędzie się spotkanie z Księdzem Biskupem z zaproszonymi gośćmi i pszczelarzami w Domu Parafialnym w Wieczerniku. Na parkingu przy koście odbędzie się co roczny kiermasz miodny. Produkty pszczele z własnych pasiek będą wystawiać pszczelarze Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gorzowie Wielkopolskim.

Święta Bożego Narodzenia już za kilka tygodni. Nadchodzi czas na przygotowanie wypieków i potraw świątecznych również z dodatkiem miodu.

Miód czy świeczka z naturalnego wosku może być wspaniałym prezentem świątecznym. Naszym wszystkim czytelnikom i sympatykom pszczół chcielibyśmy przekazać życzenia Zdrowych, Spokojnych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech wraz z Dzieciątkiem Jezus zagości w Waszych domach Szczęście i Pokój, a śpiew kolęd i polska atmosfera pasterki niech prowadzi Was Drodzy Czytelnicy przez cały 2017 rok drogą najszczęśliwszą z dróg.

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz