Konsumenci docenili polskie innowacje

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich nikogo już nie dziwi, że nagrody za innowacyjne produkty coraz częściej odbierają polscy inżynierowie. Prawie wszystkie produkty nagrodzone podczas ostatniej Gali Złoty Medal - Wybór Konsumentów to efekt pracy polskich firm.

Nie jesteśmy już krajem, w którym odtwarza się tylko gotowe rozwiązania lub produkuje je na zlecenie globalnych firm. Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej podbijają zagraniczne rynki dzięki swoim patentom. Konsumenci to widzą i coraz częściej doceniają. Potwierdzają to złoci medaliści MTP, wyróżnieni dodatkowo przez końcowych odbiorców. 

Polska myśl techniczna

Polscy inżynierowie mają swoje patenty, m. in. na poprawę warunków bezpieczeństwa w pracy. Wykrywarka kolizji na drodze maszyna - człowiek AWIA Horyzont® System, wyprodukowana przez firmę ENTE z Gliwic, zaczyna robić karierę za granicą. 

- AWIA Horyzont łączy w sobie kilka prostych zasad fizyki i wykorzystuje właściwości zasad materiałów elektronicznych. Urządzenie działa bardzo szybko, bo wykorzystuje innowacyjne technologie półprzewodnikowe. Obliczenia następują w czasie 56 mikrosekund, a urządzenia konkurencyjne potrzebują kilka sekund. W tym czasie pojazd, który przejeżdża na terenie zakładu z prędkością 20 km/h pokonuje drogę kilkunastu metrów i stanowi realne zagrożenie dla pracowników. Często operator wózka z powodu ładunku ma ograniczoną widoczność. Dzięki systemowi AWIA można zatrzymać taki wózek znacznie szybciej - mówił Roman Ogaza, konstruktor w firmie Ente.

Kolejny przykład to dekoder Cyfrowego Polsatu. - EVOBOX jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które może zastąpić wiele skrzynek zajmujących miejsce w domu. Nie jest to tylko dekoder dedykowany do odbioru kanałów satelitarnych, umożliwia odtwarzanie zdjęć z wakacji, korzystanie z radia internetowego czy serwisów online. To produkt dla użytkowników z każdej grupy wiekowej - dla osób poszukujących nowinek technicznych oraz takich, które są mniej zainteresowane nowościami, ale cenią sobie wygodę - mówił Adam Klementowicz, konstruktor dekodera Cyfrowego Polsatu.

Użytkownicy są przyzwyczajeni, że elektronika otaczająca ich w domach została wyprodukowana przez globalne koncerny. Tymczasem EVOBOX powstał nad Wisłą. - Miałem przyjemność pracowania przy tym projekcie w gronie polskich inżynierów. Cały projekt powstał w grupie kapitałowej Cyfrowego Polsatu - podkreślał konstruktor dekodera EVOBOX PVR.

Potrzeba inspiracją do tworzenia

Nowoczesny sprzęt to także codzienność w medycynie. O polskich egzoszkieletach do rehabilitacji już słyszeliśmy. Teraz słyszymy o kolejnych rozwiązaniach, ułatwiających powrót do zdrowia. Na przykład o Zestawie Rehabilitacji Kardiologicznej AsTER, innowacyjnym systemie przeznaczonym do prowadzenia rehabilitacji grupowej, zapewniającym indywidualny przebieg treningu wraz monitorowaniem EKG dla każdego z pacjentów.

- W medycynie taniej jest zapobiegać niż leczyć. Rehabilitacja to także forma zapobiegania. Zawsze jest ryzyko, że pacjent z incydentem kardiologicznym może wrócić do szpitala na ostry zabieg. Dlatego lepiej to ryzyko zminimalizować. Polska kardiologia radzi sobie swietnie we współczesnym świecie. My ją wspomagamy nowoczesnym sprzętem od 30 lat - mówił Andrzej Wrześniowski, prezes firmy ASPEL z Zabierzowa.

Jak powstają innowacyjne produkty? - W odpowiedzi na potrzeby rynku. Nasz miernik bezprzewodowy jest częścią większego systemu. Może oczywiście służyć samodzielnie jak miernik energii wpływającej i wypływającej z obiektu, ale jego głównym założenie jest współpraca z instalacjami fotowoltaicznymi. Wtedy jest po prostu oczami inwertera fotowoltaicznego - mówił Mariusz Pałubicki, konstruktor firmy SPIRVENT, producenta nagrodzonego bezprzewodowego monitora energii Watta.

Nie tylko elektronika

Innowacje to nie tylko elektronika. Nowe rozwiązania coraz szerzej wkraczają do tradycyjnych branż i sektorów gospodarki. Wydawałoby się, że takim kanistrze nie da się już wymyślić nic innowacyjnego. A jednak: - Z zewnątrz tego nie widać, ale nasz nagrodzony produkt powstał w technologii wielowarstwowej. Ma warstwę ochronną, czyli barierę zapobiegającą utlenianiu i chroniącą przed migracją agresywnych substancji do otoczenia. Nasze opakowania służą różnym branżom. Od chemii po przemysł spożywczy - mówił Piotr Stachowicz, członek zarząd firmy Suwary.

W rolnictwie też trwa wyścig na nowości. - Nasza odmiana kukurydzy Rosomak jest idealnie przystosowana do uprawy w polskich warunkach. Wyróżnia ją bardzo dobry wzrost początkowy i tolerancja na suszę. Jest także wolna od GMO, co docenili konsumenci przyznając nam swoją nagrodę. Dzięki temu wyróżnieniu dowie się o niej więcej plantatorów - mówił Henryk Cygert, konstruktor w Hodowli Roślin Smolice.

Medal jak paszport

A jak Złoty Medal - Wybór Konsumentów postrzegają inni laureaci? - Z tą nagrodą łatwiej jest przebić się na rynku - mówił Zenon Sztobryn, prezes i właściciel firmy Pionart, nagrodzonej za System szalunkowy Rhino. 

- Ludzie po prostu pytają o tę nagrodę. Złotych medalistów wspiera cały system promocji MTP, co jest dla nas bardzo ważne. Zdarza nam się, że klienci zaczynają z nami rozmowę właśnie od  tego wyróżnienia. Z kolei Wybór Konsumentów to już prawdziwa elita medalistów - dodawał Piotr Stachowicz, członek zarząd firmy Suwary.

Roman Ogaza podkreślał, że Złoty medal da firmie Ente z Gliwic lepszą rozpoznawalność, nie tylko w Polsce. - Firmy zagraniczne zaczynają już pytać o nasz produkt - dodał konstruktor.

 

 

 

 

 

*Test pochodzi z portalu Międzynarodowych Targów Poznańskich, prowadzonego we współpracy z InfoCredit - Strefa Wystawcy – Dźwignia Biznesu.

Dodaj komentarz