44. Maraton Dębno

2 kwietnia odbyło się  największe sportowe święto w naszym regionie - 44. Maraton Dębno. W ramach imprezy rozegrane zostały także 37. PZLA Mistrzostwa Polski Kobiet, 15. Mistrzostwa Polski Policjantów, 4. Mistrzostwa Polski Strażaków oraz 4. Mistrzostwa Polski Nauczycieli. Najlepszy zawodnik z Dębna zajął wysokie 14 miejsce.

W biegu wystartowało ponad 2,5 tysiąca biegaczy. Wśród nich silną obsadę stworzyli zawodnicy: z Kenii i Ukrainy. Na starcie 44. Maratonu Dębno stanęli również znane osoby, dawni mistrzowie: Jerzy Skarżyński, Paweł Januszewski, Sebastian Chmara, aktorka Karolina Gorczyca, jeden z najlepszych windsurferów na świecie Przemek Miarczyński oraz mecenas Andrzej Zwara. Pobiegli aby wesprzeć sportowo-charytatywny projekt BIEGNĘ DLA TYCH, KTÓRZY MARZĄ BY CHODZIĆ. Każdego roku właśnie w  Dębnie biegacze otwierają sezon maratoński. Maraton Dębno to uznana i bardzo popularna w świecie maratońskim impreza sportowa. Jest to najstarszy maraton w Polsce - pierwszy bieg został zorganizowany już w 1966 roku.

44. Maraton Dębno zdominowali zawodnicy z Kenii, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca. Najlepszy krajowy zawodnik uplasował się na dziesiątym miejscu. Zawodnik z teamu Maraton Dębno – Łukasz Hryciuk zajął wysokie czternaste miejsce. Najlepsza zawodniczka przybiegła siedem sekund później, zajmując piętnastą pozycję.

Zwycięzcą tegorocznego Maratonu został WAMBUA NDUVA Bonifacy (Kenia) z czasem 02:16:47, drugie miejsce przypadło KIPRONO TOO Silas (Kenia, 02:17:11 ), na podium stanął jeszcze MUTUA MBITI James (Kenia, 02:18:56). Kolejne miejsca:

1. MARCHUK Sergii (team KOVEL, 02:19:38)
  2. KIPRUTO KIBIRE Moses (Kenia, 02:19:49)
  3. IURCHUK Volodymyr (Ukraina, 02:22:38)
  4. HRYHORYEU Dzmitry (Białoruś, 02:24:11)
  5. RYBALCHENKO Alexey (Ukraina, 02:28:35)
  6. UKRAINETS Sergii (Ukraina, 02:34:02)
  7. ZWIĄZEK Paweł (Szczecin, 02:37:04)
  8. WRÓBEL Łukasz (Poznań, 02:39:10)
  9. MUKAMI WAITHIRA Kellen (Kenia, 02:40:05)
  10. STELMACH Dominika ( Warszawa, 02:41:13)
  11. HRYCIUK Łukasz (Dębno, 02:41:34)
  12. GOLEC Paulina (Kraków, 02:41:41)

Gratulujemy zawodnikom i organizatorom za stworzenie profesjonalnego widowiska sportowego, które od lat jest wizytówką Dębna.