Światowy dzień pszczoły

Nastała kalendarzowa wiosna, astronomiczna, najbardziej widać to w przyrodzie. słychać odgłosy ptaków radujących się z pierwszych znamion wiosny. Budzą się owady, te w ulach i te żyjące w naturze. Pojawiły się pierwsze kwitnące rośliny, zakwitają pierwsze drzewa. Dni się wydłużają, jest coraz cieplej w porze dziennej. W nocy jest jeszcze chłodno, ale w rzeczywistości to dopiero początki wiosny.

            W ulach można już wykonywać niewielkie prace, przede wszystkim docieplić i ścieśnić gniazda. Matki na dobre rozpoczęły już czerwienie (składają jaja), mają zaczerwione około trzech ramek a nawet i czterech. Jest to spowodowane dopływem świeżego pyłku i niewielkich ilości nektaru. Pszczelarze, którzy stwierdzili małe zapasy karmy lub oszczędnie karmili na zimę powinni teraz podkarmić. Jest to ostatni dzwonek dla tych, którzy nie zrobili a mają w planie wykonać wiosenne leczenie pszczół. Odymienie jedną tabletką obniży ilość warrozy w ulu do minimum. Bo za miesiąc będzie pierwszy większy pożytek wówczas będzie za późno. Pszczelarze powinni już sprawdzić  pożytki w okolicy a w szczególności stan upraw rzepaku. Powinni również uzgodnić z rolnikami plantatorami, gdzie i czy w ogóle mogą ustawić pszczoły na pożytku rzepaku czy w sadach. Bo niestety wiosna idzie wielkimi krokami co się objawia w przyrodzie a my nie zdążymy się przygotować. Dla nas pszczelarzy kończy się pomału okres szkoleń i konferencji - zdobywanie wiedzy. Jeszcze parę targów i wystaw sprzętowych w regionach, spotkań ze znajomymi, wymiana spostrzeżeń, no i niestety zaczął się nowy sezon pszczelarski a tak naprawdę jego finał. Sukces w pszczelarstwie i udany sezon będzie zależał od tego, jak przygotowaliśmy pszczoły po poprzednim zakończonym sezonie, który kończy się w połowie lipca i rozpoczął obecny.

            Pszczelarze, a właściwie delegaci Wojewódzkich i Regionalnych Związków Pszczelarzy, spotkali się na Zjeździe sprawozdawczo-wyborczym Delegatów Polskiego Związku Pszczelarskiego w Połczynie Zdrój na dwudniowych obradach. W czasie obrad podsumowano ostatnie cztery lata działalności i określono zadania na następną czteroletnią kadencję. Wybrano nowe władze. Aktualnie Prezydentem PZP jest Waldemar Kudła. Również wybrano nowych członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Inne organizacje pszczelarskie o zasięgu krajowym również już podsumowały ostatni rok, który ogólnie można określić za dobry. Na świecie i w Polsce po raz pierwszy będzie obchodzony światowy dzień pszczoły, który ustanowiła ONZ na dzień 20 maja. W Polsce zaproponowano główne uroczystości obchodów w Kielcach przy jedynym pomniku pszczoły z udziałem pszczelarzy z całej Polski.

            Przed nami początek wiosny i jest wiele zadań do zrobienia. Pamiętamy również o najmłodszych i tak jak co roku przygotowujemy się na ich odwiedziny. Postaramy się, by w tym roku było również atrakcyjnie i ciekawie jak w poprzednich latach. Prosimy zainteresowane przedszkola, szkoły opiekunów klas o ustalanie terminów na odwiedziny w Skansenie. Jest możliwość odwiedzenia i zorganizowanie spotkania w szkole. W celu ustalenia terminu proszę o kontakt z Marianem Grzywacz tel. 880439941. lub osobiście w skansenie w czasie mojej tam obecności.

Jesteśmy również otwarci na spotkania w szkołach i przedszkolach jak również ze zorganizowanymi grupami, by przedstawić znaczenie pszczół w środowisku i dla człowieka.

Jesteśmy również gotowi na spotkanie się z innymi grupami, by zaprezentować i porozmawiać o problematyce pszczelarskiej i produktach pozyskiwanych od pszczół w formie wykładu czy prelekcji, wraz z prezentacją medialną czy sprzętu i produktów.

            Jak co roku zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszego Mini muzeum pszczelarstwa - Skansenu na Osiedlu Warniki. Postaramy się przygotować nowe eksponaty i nową wystawę, oraz zainteresować zawodem pszczelarza od przysłowiowej kuchni. Postaramy się aby ciekawość wszystkich zainteresowanych tematyką pszczelarską była zaspokojona, a pytania nie pozostały bez odpowiedzi.

 

Romana i Marian Grzywacz

 

880439941

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz