„Tybort” i jego konstrukcje

Robert Tyborski „Tybort” jest krakowianinem rodem z podwitnickich Sosen, absolwentem robotyki i mechatroniki na krakowskiej AGH. Pracuje jako programista w firmie informatycznej. Po godzinach tworzy skomplikowane konstrukcje z klocków LEGO. Na wystawie „Zbudujmy to! – z klocków LEGO” w witnickiej bibliotece można podziwiać sześć jego prac: wzorowany na lubuskich obiektach transformator, naprawę wieżyczki strzelniczej, balistę, postać ze Świata Dysku Pratchetta , hutę żelaza z gry „The Settlers” i samochód „Daewoo Lublin”.

Do organizacji zrzeszającej podobnych do niego pasjonatów z całej Polski należy ponad pięćdziesięciu członków. Jedenastu związanych z organizacją konstruktorów wystawiło 55 swoich prac na bibliotecznej wystawie. Wszystkie są zbudowane z klocków LEGO wyprodukowanych w tysiącach egzemplarzy, ale każda z tych konstrukcji jest jedyna i niepowtarzalna.

- Prawie każdy z autorów przeżywał „Mroczne wieki”, kiedy po okresie dziecięcej fascynacji przenosił zainteresowanie na dziewczyny, komputery itp. – opowiada pan Robert.- Ja również przeżywałem taki okres, choć od czasu do czasu coś tam przeglądałem w Internecie. Z „Mrocznych Wieków” wyszedłem w 2009 roku, a w 2014 roku wstąpiłem do Stowarzyszenia „Zbudujmy to!”.

Witniczan szczególnie interesowały modele kościoła parafialnego i „Żółtego Pałacyku” autorstwa Macieja Kocota ps. „Toltomeja”. A jak powstają autorskie modele budowane z klocków LEGO można wyjaśnić na podstawie „Pana Mietka” autorstwa Rafała Piaska. Z zestawu „Gwiezdnych Wojen” pochodzi „Gwiazda Śmierci” (głowa) i dwa odwłoki Jabby the Hutta (kapcie). Pelerynka wykonana jest… z indiańskiego tipi.

Wystawę można oglądać w Galerii „Między Półkami” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy do 5 maja.

 

 

 

 

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz