Od kilku miesięcy trwa zbieranie danych teledetekcyjnych nad Parkiem Narodowym „Ujście Warty”. Jest to jeden z pierwszych etapów projektu „Ocena stanu zasobów przyrodniczych obszaru Parku Narodowego „Ujście Warty” oraz cennych fragmentów otuliny z wykorzystaniem nowoczesnych metod teledetekcji w połączeniu z rozbudową Interoperacyjnego Systemu Informacji Przestrzennej Parku”.
W maju 2019 r. rozstrzygnięto przetarg na usługę pozyskania danych teledetekcyjnych, który wygrała firma MGGP AERO. I to właśnie samoloty tej firmy można zauważyć krążące nad Parkiem. W połowie października 2019r. zwrócił on szczególna uwagę, ponieważ jego trasa przelotu układała się w równoległe linie. Wykonano wtedy nalot ze skanerem laserowym. Za pomocą wiązki lasera zbierana jest informacja o ukształtowaniu i pokryciu terenu. Pierwsze pomiary lotnicze wykonano w czerwcu tego roku. Polegały na wykonaniu zdjęć do ortofotomapy oraz wykonaniu zdjęć ukośnych do stworzenia modelu 3D obszaru Parku. Ale to jeszcze nie wszystko! Planowane są kolejne naloty, które będzie można obserwować do końca 2020 roku.
Zebranie danych to jeszcze nie koniec. Przed przystąpieniem do ich dalszych analiz, należy sprawdzić, czy są dobrej jakości. Taka kontrolą zajmuje się firma SmallGIS, która wygrała przetarg zakończony w czerwcu 2019.
W dalszych etapach projektu, dane te będą analizowane i powstaną szczegółowe mapy Parku. Będą one dostępne na specjalnym geoportalu, który również powstanie w ramach projektu.
Projekt finansowany jest ze środków unijnych w ramach programu POIiŚ 2014-2020; działanie 2.4, „ochrona przyrody i edukacja ekologiczna”, podtyp projektu 2.4.4d „Ocena stanu zasobów przyrodniczych w parkach narodowych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych”.
Całkowity koszt projektu 3189734,89 złotych, z czego kwota dofinansowania wyniesie 2711 274,65 złotych zgodnie z umową POIS.02.04.00-00-0006/18 zawartą w październiku 2018 roku pomiędzy Dyrektorem Parku a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Park Narodowy „Ujście Warty”