Firma Mars Polska zapytała Polaków o ich stosunek do uśmiechu oraz o to, jak często dzielimy się nim z otoczeniem. Okazuje się, że mieszkańcy województwa lubuskiego są wyjątkowo niechętni do uśmiechu. Aż blisko co drugi badany deklaruje, że zdarza mu się uśmiechać rzadziej, niż by chciał.
„Śmiech to zdrowie” bez względu na wiek. Osoby, które często się uśmiechają, są postrzegane jako szczęśliwe i czerpiące radość z życia. Pięciu na dziesięciu badanych mieszkańców województwa lubuskiego deklaruje, że uśmiecha się tak często, jak tego potrzebuje. W Lubuskim najbardziej lubianą formą wyrażania radości jest uśmiech, w którym odsłaniamy zęby. Preferuje go ponad 40% badanych. Mimo to, mieszkańcy tego regionu na co dzień najczęściej poprzestają jednak na bardziej powściągliwym uśmiechu. Czy uśmiech znika z twarz Polaków, gdy stają się starsi? W ankietach przeprowadzonych na próbie ponad 1000 badanych aż przeszło 30% respondentów z całej Polski deklaruje, że z wiekiem zdarza im się uśmiechać coraz mniej. Dorośli śmieją się średnio aż 14 razy rzadziej niż dzieci. W Lubuskim te wyniki są jeszcze mniej radosne. Do rzadszego uśmiechu wraz z wiekiem przyznaje się aż 42% badanych w tym województwie. Do tego blisko co drugi mieszkaniec tego regionu stwierdza, że na co dzień nie uśmiecha się tak często, jak by chciał i że zdarza się mu wręcz od tego powstrzymywać. Pytani o przyczyny, ankietowani najczęściej podawali brak powodów do radości. Jedna piąta z nich wskazała jednak, że przed uśmiechem z reguły powstrzymuje ich także wstyd, wynikający z problemów z uzębieniem. W całej Polsce aż dla co trzeciej badanej osoby niechęć do szerokiego uśmiechu jest w jakiś sposób związana właśnie z zębami, a 13% ankietowanych wskazuje wprost stan uzębienia jako główny powód. Byliśmy ciekawi, w jakich sytuacjach chętnie dzielimy się uśmiechem, a kiedy robimy to nieco mniej wylewnie. Nie było dla nas zaskoczeniem, że to nie tylko beztroska dziecięca radość jest głównym powodem, dla którego w młodszym wieku większość z nas uśmiecha się częściej. Niezwykle ważne są także po prostu zdrowe i piękne zęby. Dlatego jako producent bezcukrowych gum, których żucie po jedzeniu i picu jest jednym z elementów profilaktyki, od ośmiu lat realizujemy program „Dziel się Uśmiechem”. Uczymy w nim, jak dzięki 4 prostym krokom: myj – czyść – żuj – kontroluj, sprawić, by szeroki uśmiech nie znikał z naszych twarzy również wtedy, kiedy będziemy starsi – mówi Beata Rożek, Dyrektor ds. Korporacyjnych, Mars Polska
Mars Polska, producent bezcukrowych gum Orbit wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem od 2013 roku realizują program „Dziel się Uśmiechem”, w ramach którego dzieci ze szkół podstawowych uczą się zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Program od lat wspierany jest również przez partnerów merytorycznych: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. W tegorocznej 8. już edycji aż 100 000 dzieci w całej Polsce dowie się, jak zapobiegać próchnicy zębów, która dotyczy ponad 80% polskich sześciolatków i dwunastolatków. Uczniowie szkół biorących udział w akcji otrzymają materiały edukacyjne oraz specjalne zestawy dentystyczne, składające się ze szczoteczki i pasty oraz bezcukrowej gumy do żucia. Specjalnie opracowane treści, pełne angażujących ćwiczeń, gier i quizów pokażą, jak w 4 prostych krokach zadbać o zdrowe, piękne zęby. Wszystko po to, by dobre nawyki utrwaliły się u najmłodszych i pozostały z nimi jak najdłużej, również w dorosłym życiu. Ambasadorką tegorocznej akcji po raz drugi została aktorka — Magdalena Różczka, znana z aktywnego zaangażowania w akcje charytatywne i kampanie społeczne.