Nowa Wiata i miejsce postojowe w Parku Narodowym „Ujście Warty”

Z przyjemnością informujemy, że na mieszkańców okolic Parku i turystów czeka nowa atrakcja. Na początku ścieżki „Ptasim szlakiem” (przy tzw. Betonce) zostało przygotowane miejsce odpoczynkowo-postojowe. Głównym jego elementem jest dwukondygnacyjna wiata turystyczna. Jej dolna platforma została wyposażona w ławki i stoły i ma pełnić funkcję odpoczynkową. Prowadzi na nią trap, dzięki któremu z wiaty mogą skorzystać również osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Łatwo też będzie można wprowadzić na nią np. dziecięcy wózek. Z górnej platformy, na którą prowadzą schody, będzie można oglądać przepiękne krajobrazy oraz ptasich mieszkańców nadwarciańskich łąk i rozlewisk. Wiata ma konstrukcję stalową z elementami drewnianymi i ma być odporna na działanie wody, lodu i bobrów. Wizualnie nawiązuje do typowego dawniej na tych terenach budownictwa szachulcowego. Obok wiaty znajdują się dodatkowo: kosz do segregacji odpadów, stojaki na rowery, obudowane toalety. Jedna toaleta, jak również jedno z miejsc postojowych zostały przygotowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością ruchową. Cały teren został ogrodzony i wyposażony w przejazdy rurowe. Ma to zabezpieczać parkujące samochody przed uszkodzeniami spowodowanymi przez pasące się w okolicy zwierzęta tj. konie i krowy.

Oczywiście, tak jak dotychczas, z wiaty i miejsca postojowego można korzystać wyłącznie od świtu do zmierzchu. Nie można tutaj rozpalać ognisk, grillować, nocować w namiotach czy kamperach.

Mamy nadzieję, że nowe miejsce odpoczynkowo-postojowe będzie wizytówką, prowadzącą do serca Parku czyli na ścieżkę „Ptasim szlakiem”. Jest to najbardziej znana i ceniona przez turystów trasa turystyczna w Parku Narodowym „Ujście Warty”.

Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, w wysokości 298 698,00 zł oraz ze środków Arctic Paper Kostrzyn S.A. w wysokości 150 000,00 zł. Pozostałe koszty pokrył z własnych środków Park.

 

Dorota Wypychowska

Główny specjalista ds. edukacji i udostępniania

Park Narodowy „Ujście Warty”

 

 

Dodaj komentarz