21.06.2024 r. odbyło się spotkanie członków Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Kostrzynie nad Odrą i zaproszonych gości z okazji minionych 10 lat naszej działalności.
A wszystko zaczęło się w grudniu 2013 roku. Dziesięcioosobowa grupa entuzjastów Kresów złożyła wniosek do Oddziału Gorzowskiego Towarzystwa o powołanie Klubu w Kostrzynie.
Po spełnieniu wymogów formalnych (wniosek o powołanie Klubu, decyzja Oddziału) 25.02.2014 odbyło się pierwsze spotkanie zaineresowanych i wybór władz Klubu. Do pierwszego zarządu Klubu wybrani zostali: J. Żarski – przewodniczący, H. Kochanowska – zastępca przewodniczącego, E. Hładka i J. Malczewska i K. Czyżewski jako członkowie Zarządu.
Już w marcu 2014 roku rozpoczęła się praca Klubu.
Celem Towarzystwa MLiKPW, jak określa jego „Statut”, jest zrzeszenie osób, którym bliskie jest dziedzictwo historyczne i kulturalne oraz dzieje współczesne Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich dla podtrzymania stosunków koleżeńskich, upowszechniania wiedzy o Kresach, pielęgnowanie dorobku historycznego tych ziem, jako integralnej części kultury i tradycji Rzeczypospolitej Polskiej.
Postanowiliśmy osiągnąć cele „Statutowe” poprzez edukację historyczną, turystyczną i integracyjną naszych członków.
26.09.2015 roku zorganizowaliśmy konferencję naukową na temat „Kresowianie – Lubuszanie”. Referaty na konferencji wygłosili: prof. dr hab. Stanisław Nicieja „Polacy na Kresach – historia i mity”, prof. dr hab. Czesław Osękowski „Kresowiacy na Ziemi Lubuskiej”, prof. dr hab. Beata Orłowska „Podtrzymywanie tożsamości kresowej na Ziemi Lubuskiej”, ks. dr Mateusz Kołodziej „Geneza herbu, jego rozwój i znaczenie”.
W kolejnych latach historię Kresów przybliżali nam: mec. Michał Kunt, mgr Ireneusz Materyński, mgr Mariusz Sądej, ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski i dr Przemysław Słowiński.
Aby przekazać potomnym wiedzę o Kresach zrealizowaliśmy pełnometrażowy film dokumentalny „Kresowianie – Lubuszanie”. Dokument ten wykonała młodzież Zespołu Szkół pod kierunkiem nauczycielki Beaty Orbach.
Wykłady to pierwsze źródło naszej wiedzy o Kresach, drugim, istotnym i ważnym, były wyjazdy do miejsc opisywanych przez historyków. Stąd nasze wycieczki w poszczególnych latach do Ukrainy, Lwowa, Żółkwi, Oleska, Sambora, ale również Litwy, Łotwy, Estonii, nawet Gruzji. Przy wyjazdach do naszych sąsiadów poznawaliśmy również tereny wschodniej Polski.
W minionym dziesięcioleciu promowaliśmy naszą działalność w miejscowej prasie oraz w ogólnopolskim kwartalniku „Semper Fidelis”. W wyżej wymienionych pismach znalazły się artykuły o naszej pracy. Pisali je J. Żarski, A. Dudkiewicz, B. Suski, M. Kunt, R. Skudynowski.
Dorobkiem literackim w minionym okresie mogą poszczycić się Adela Pawlukiewicz i Bernadetta Suchocka.
Nieobca była też nam muzyka. Na spotkaniach integracyjnych i noworocznych śpiewali i grali nam: „Drzewiczanie”, „Bandurzystki” z Równego, „Echo z Dębowego Lasu”, „Wrzos”, soliści: Jadwiga Puchała, Beata Gromza – solistka operowa, Katarzyna Olejnik.
Wielką popularnością cieszył się wśród nas duet z Filharmonii Gorzowskiej „Duo Concertante” w składzie: skrzypaczka Daria Krzysztoń-Baran i fagocista Bartosz Baran.
Natomiast spotkania integracyjne były pełne rozmów, śpiewu i wesołości przy akompaniamencie akordeonu Zbigniewa Łukasiewicza.
Za swoją działalność w Klubie Uchwałą Zarządu Głównego z 2024 roku „Złotą Odznaką TMLiKPW” zostali wyróżnieli: Zygmunt Kochanowski, Kazimierz Czyżewski, Jan Mzurek, Maria Mazurek, Michał Kunt, Cecylia Kołodziejczyk, Roman Dziduch, Helena Rudaniecka i Ewa Dumańska.
Wcześniej byli wyróżnieni w ten sam sposób inni członkowie Klubu: Halina Kochanowska, Andrzej Kunt, Józef Hładki, Adela Pawlukiewicz, Leszek Naumowicz i Józef Żarski.
Bez wsparcia życzliwych nam ludzi nie moglibyśmy prowadzić naszej działalności w tak szerokim zakresie, dlatego Zarząd Klubu TMLiKPW złożył pisemne podziękowania za dotychczasową, wieloletnią współpracę: Władysławowi Komarnickiemu – senatorowi Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzejowi Kuntowi – burmistrzowi miasta, Krzysztofowi Kielcowi – prezesowi K-SSSE w Kostrzynie nad Odrą, Marii Bożek – prezes Oddziału Gorzowskiemu TMLiKPW, Joannie Tarabule – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kostrzynie nad Odrą.
Dziękuję wszystkim członkom Klubu i życzliwym nam ludziom za dotychczasową współpracę i życzę wszystkim kolejnych dziesięciu lat aktywności i pracy na rzecz Klubu. Szczególnie podziękowania kieruję pod adresem Haliny Kochanowskiej i jej rodziny za przygotowanie w dużej tajemnicy wspaniałego albumu fotograficznego obrazującego naszą działalność w minionych dziesięciu latach.
Tekst: Józef Żarski
Zdjęcia: Halina Kochanowska