Centrum od pszczół

To miejsce powstało z myślą o pszczołach. To właśnie nad tym owadem koncentruje się całe życie rodziny Łukasiewiczów – właścicieli Centrum Pszczelarskiego w Suchlicy. Ta niepozorna zachodniopomorska miejscowość na mapie polskiego pszczelarstwa jest bezkonkurencyjna w Zachodniej i Centralnej Polsce. Najbliższe podobne miejsce znajduje się w Małopolsce.

Firma dedykowana pszczołom i pszczelim produktom nie jest dziełem przypadku. Krzysztof Łukasiewicz jest kontynuatorem rodzinnej tradycji. Osiemnaście lat temu wspólnie z żoną postanowił całkowicie zaangażować się w biznes pszczelarski. Sześć lat później w Suchlicy powstało imponujące miejsce, które dedykowane jest zarówno profesjonalnym pszczelarzom, miłośnikom miodu oraz osobom, które chciałyby dopiero rozpocząć swoją przygodę z pszczołami. Na terenie Centrum znajduje się także pasieka, z której produkty oferowane są w firmowym Pszczelim sklepie oraz profesjonalne laboratorium, które regularnie monitoruje jakość produktów i zdrowie pszczelich rodzin. Nieodzownym elementem życia firmy są różnego rodzaju wycieczki. W Suchlicy można spotkać dzieci wczesnoszkolne, seniorów, a nawet grupy niepełnosprawne. Do celów edukacyjnych powstała nawet specjalna dydaktyczna ścieżka, a właściciele posiadają pedagogiczne przygotowanie. W firmie od lat trwają prace nad hodowlą matek i krzyżówkami pszczół, dzięki czemu owady nie są agresywne, a przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności można bez przeszkód poznawać życie i zwyczaje tych niezwykle pożytecznych owadów. Od kilku lat trwają nawet przedsięwzięcia nad stworzeniem odpowiedniej pszczoły dostosowanej do klimatu i specyfiki zachodnich województw. Na przełomie maja i czerwca Centrum organizuje „Miodowy weekend w Suchlicy”. Poza tym jest obecne na okolicznych imprezach gminnych, prezentując swoje pszczele produkty.

W 2023r. założono Stowarzyszenie Pszczelarzy Baltic Bee, którego prezesem został Krzysztof Łukasiewicz. Dzięki tej społecznej inicjatywie każdego roku powstają ciekawe przedsięwzięcia, głównie edukacyjne. Stowarzyszenie współpracuje z lokalnymi placówkami szkolnymi. W ten sposób powstał m.in. projekt „Łąka w szkolnym ogrodzie” zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Dzieci na terenie swojej szkoły sadzą kwietne łąki, rozpoznają miododajne rośliny i przylatujące zapylacze oraz wykonują badania laboratoryjne. Klika tygodniu temu Stowarzyszenie zorganizowało szkolenia z podnoszenia kwalifikacji przedmedycznej wśród uczniów i nauczycieli z udziałem AED w Szkole Podstawowej im Marii Konopnickiej w Sarbinowie i Zespole Szkół w Boleszkowicach. Dzięki temu projektowi, współfinansowanego przez Powiat Myśliborski, w Sarbinowie i Namyślinie umieszczono defibrylatory.

Zmieniający się klimat i coraz większa świadomość konsumencka wywarły także zmiany w branży pszczelarskiej. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na własny ul, chociażby jeden. Początkujący stawiają na takie mikro pasieki głównie z dwóch powodów. Chcą mieć w swoim ogrodzie lub na działce własne zapylacze oraz sprawdzony i ekologiczny miód.

 

red.

 

Dodaj komentarz