SOWA w Witnicy budzi kreatywność

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to lokalne centrum nauki, w którym można poznawać zjawiska rządzące światem, samodzielnie eksperymentując i rozwiązując zadania konstruktorskie. SOWA powstała dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik z Miejskim Domem Kultury w Witnicy. Inicjatywę finansuje Minister Nauki.

Wystawa SOWA znajduje się w budynku Regionalnego Centrum Ratownictwa. Obejmuje przestrzeń edukacyjną, złożoną z 18 eksponatów wzorowanych na tych znanych z warszawskiego Kopernika. Można tu zmierzyć się z siłą grawitacji, stworzyć własny film animowany, sprawdzić, czy nasza twarz jest symetryczna i jak działa pamięć ultrakrótkotrwała. Poza wystawą, w Strefie znajduje się także Majsternia. To miejsce swobodnego eksperymentowania, pełne wyzwań i zestawów akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Można budować mosty, wieże czy katapulty – samodzielnie lub w grupie, rozwijając umiejętności krytycznego myślenia oraz współpracy i komunikacji.

Wyjątkowe miejsce na mapie miasta

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Witnicy dba o swoich gości zapewniając im bogatą ofertę kreatywnych zajęć. SOWA to przestrzeń swobodnego eksperymentowania, która nie wymaga od gości żadnego przygotowania, samodzielnie działamy przy stacjach badawczych i szukamy najlepszych ustawień. Popełnione omyłki są bardzo wartościową składową procesu aktywnego uczenia się – komentuje dr Mateusz Kot, kierownik Działu Rozwoju Ośrodków Partnerskich w Centrum Nauki Kopernik. – Taki proces pomaga doskonalić umiejętność krytycznego myślenia, wyciągania wniosków i rozwiązywania problemów. Jest cenny bez względu na to, ile mamy lat. W Strefie każdy można nauczyć się czegoś nowego. Wszystko w myśl idei lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie.

Edukacyjna sieć współpracy

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności działają w Polsce, tworząc sieć współpracy. Instytucje edukacyjno-kulturalne wymieniają się doświadczeniami, uczestniczą w szkoleniach i organizują wspólnie wydarzenia mające na celu popularyzację nauki w regionie.

Dzięki współpracy z Kopernikiem w Strefie SOWA gościł już Planetobus, czyli mobilne planetarium, w którym prezentowane jest niebo, planety i gwiazdy, a w przyszłości ma szansę przyjechać tu matematyczna wystawa O Matmo! z programu Nauka dla Ciebie. Aktywności przy stacjach badawczych w Strefie SOWA i na mobilnych wystawach Kopernika, pomagają dzieciom poznawać codzienną pracę naukowców i niezwykle miło jest widzieć, jak pobudzają wyobraźnię – podkreśla dr Mateusz Kot. – Liczymy także, że wkrótce powstanie tu Klub Młodego Odkrywcy (KMO). To szczególna inicjatywa – cykliczne spotkania są oparte na eksperymentowaniu i prowadzeniu doświadczeń. A jeśli uczniowie i nauczyciele zechcą zanurzyć się w kosmos, mogą wziąć udział w jednym z wyzwań programu edukacji kosmicznej ESERO – np. zaprojektować bazę księżycową.

 

Inicjatywa „SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028

Dodaj komentarz