Prezes Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Tomasz Gierczak podpisał w poniedziałek (13 stycznia) umowę z Jerzym Ciurusiem, wiceprezesem szczecińskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego Ciroko, które za ponad 33,6 mln zł wybuduje budynek mieszkalny z 97 mieszkaniami na Zawarciu. Powrót do budownictwa społecznego zapowiedział prezydent Jacek Wójcicki.
- Dzień po dniu w naszym mieście dzieją się ważne rzeczy; dziś po dwudziestu latach wracamy do budownictwa społecznego, do budowy budynku mieszkalnego. Ważna jest też jego lokalizacja; kiedyś tam straszyło, wkrótce będzie tam pięknie – powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
Według prezesa GTBS Tomasza Gierczaka, styczeń jest dla tej inwestycji ważnym miesiącem; przed dwoma laty została podpisana umowa z firmą, która przygotowała dokumentację projektowo-kosztorysową, przed rokiem z firmą, która wygrała nadzór inwestorski, a obecnie z firmą, która w ciągu dwóch lat inwestycję wykona.
- W Gorzowie jest zapotrzebowanie na takie budownictwo; mamy długą listę oczekujących. Nasza główna zaleta to czynsz konkurencyjny wobec stawek rynkowych i gwarancja bezpiecznej umowy najmu – podkreślił Gierczak.
- Samorządy mają ograniczone możliwości finansowe jeżeli chodzi o budowę miejskich mieszkań, stąd cieszy realizacja tego projektu. W sejmowej Komisji Infrastruktury, w której zasiadam, pracujemy nad programami, które budownictwo społeczne pozwolą rozwinąć – poinformowała poseł Krystyna Sibińska.
Na dwa pozytywne aspekty tej inwestycji wskazał przewodniczący Rady Miasta Robert Surowiec.
- Po pierwsze to lokalizacja, bo zadaniem miasta jest ożywienie nieco zaniedbanych rejonów miasta, a po drugie, w związku z wyzwaniem jakim jest demografia, takie mieszkania mogą być poważnym argumentem dla młodych gorzowian, aby zostali w swoim mieście – wyjaśnił.
- Jesteśmy firmą rodziną, pracuje w niej już trzecie pokolenie naszej rodziny. Działamy na rynku od 35 lat i mamy ogromne doświadczenie w budowie mieszkań wielorodzinnych. Tylko dla Towarzystw Budownictwa Społecznego oddaliśmy ich ponad 700 – podkreślił wiceprezes Ciuruś.
Budynek przy ulicy Przemysłowej i Prostej ma być czterokondygnacyjny, składać się z 97 mieszkań; jedno-, dwu- i trzypokojowych. Lokale będą wykończone, gotowe do zamieszkania, niewymagające dodatkowych nakładów finansowych.
Mieszkania będą wyłącznie na wynajem. Dostępne będą dla osób, które mają zbyt wysokie dochody, aby ubiegać się o lokal komunalny, ale zbyt niskie, by starać się o kredyt na własne cztery kąty.
Budynek zostanie wyposażony w windy, a lokale będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy budynku powstanie plac zabaw, parking na 100 pojazdów, tereny zielone, retencyjny zbiornik oraz półpodziemne śmietniki.
Inwestycja jest finansowana ze środków pozyskiwanych przez spółkę; z preferencyjnych kredytów, dotacji Miasta (950 tys. zł), bezzwrotnej dotacji z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego (9 mln 480 tys. zł) oraz z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (2 mln 732 tys. zł).
- Im mniejszy będzie koszt budowy, tym niższe będą czynsze dla najemców. Stąd spółka wraz z Miastem czyni starania, aby pozyskać jak najwięcej środków bezzwrotnych – podkreślił prezes Gierczak.
Gorzowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego powstało w 1996 roku. W jej zasobach jest 14 budynków wielorodzinnych w Gorzowie i w Dębnie (ponad 500 mieszkań). Ostatni budynek Towarzystwa został oddany do użytku w 2006 roku, od tego czasu działalność GTBS koncentrowała się na zarządzaniu posiadanym zasobem mieszkaniowym.
Wydział Promocji i Informacji
Fot. Łukasz Kulczyński