47 pisarzy, 15 klubowiczów, 5 świeczek i jeden tort

Tak w wielkim skrócie można opisać uroczystość, jaka odbyła się w Bibliotece 4 lutego 2015 roku. A wszystko z okazji bardzo okrągłego jubileuszu – piątych urodzin Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.

Skoro okrągłe, to nie mogły być zwyczajne, bo tak się składa, że klubowicze obchodzą swoje urodziny co rok – odkąd 3 lutego w roku 2010 zawiązała się pierwsza w naszym mieście grupa osób mających potrzebę dyskusji o przeczytanych książkach, do tego w dobrym towarzystwie i przyjemnej atmosferze. Formuła tych spotkań przyjęła się na tyle, że zaczęły powstawać kolejne grupy. Kostrzyńska biblioteka jest pod względem swoistym fenomenem, ponieważ obecnie działają w niej aż cztery kluby – jeden dla dorosłych, dwa młodzieżowe i jeden dziecięcy.

5 lat to sporo czasu i można powiedzieć, że członkowie klubu tworzą wielką czytelniczą rodzinę, która w dodatku po drodze zdążyła się powiększyć. 3-letnia dziś Kalinka i niewiele młodszy Aleksander „przychodzili” na spotkania klubu jeszcze w okresie… płodowym. Ponadto klubowicze właściwie „wrośli” w życie biblioteki i naszego miasta – chętnie uczestniczyli w imprezach promujących czytelnictwo (Art. Piknik, Narodowe Czytanie), akcjach charytatywnych (WOŚP). Zajmowali się również własną twórczością – pisali opowiadania oraz niezliczoną ilość wierszy, w tym wielu poświęconych swojej ulubionej bibliotekarce – moderatorce klubu Malwinie Smycz.

Urodzinowe spotkanie pełne było śmiechu i wzruszeń. A zaczęło się od… konkursu, dzięki któremu udało się sprawdzić, które z przeczytanych książek klubowicze zapamiętali najlepiej, a o których zupełnie zapomnieli. Pomogła w tym również urodzinowa prezentacja, z której można się było dowiedzieć np. takich ciekawostek, że w ciągu tych pięciu lat klubowicze przeczytali prawie 47 książek o łącznej liczbie 14358 stron.

Jak każde urodziny, tak i te nie mogły się obyć bez prezentów. Klubowicze otrzymali prezentacje, które wcześniej oglądali, wydrukowane w formie książeczek. A kiedy wszyscy zajęci byli oglądaniem, na sali pojawił się tort.

Wszystkie te atrakcje i wzruszenia zapewniła swoim klubowiczom ich ulubiona moderatorka – starszy bibliotekarz Malwina Smycz, która także otrzymała mnóstwo prezentów w postaci kwiatów, wierszy napisanych na tę okazję specjalnie dla niej oraz wielu serdecznych uścisków i podziękowań.

5 urodziny Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych były zarazem podsumowaniem i zamknięciem pewnego etapu jego działalności. Od marca 2015 roku moderatorem klubu będzie nowy pracownik biblioteki Michał Słupczyński.

Michał Słupczyński
Miejska Biblioteka Publiczna w Kostrzynie nad Odrą


 

Dodaj komentarz