Trwała betonowa konstrukcja, niespotykane parametry izolacyjne, brak mostków termicznych, szybkie zakończenie prac, a przede wszystkim oszczędność energii przez cały okres eksploatacji budynku. Brzmi nierealnie? Nie musisz nam wierzyć na słowo. Poznaj nowoczesną technologię budowy domów Izodom! Producent bloczków styropianowych od ponad 20 lat specjalizuje się w projektowaniu nowych rozwiązań ułatwiających szybkie wznoszenie energooszczędnych budowli. Autorskie, prawnie chronione rozwiązania zastosowane w bloczkach Izodom powodują, że technologia ta postrzegana jest jako jedna z najbardziej zaawansowanych w Europie.
Myśląc o ścianach zewnętrznych, najczęściej wyobrażamy sobie mur z czerwonej cegły. Wzrastające ceny energii spowodowały, że do tego wyobrażenia dołączyła warstwa izolacji termicznej - styropianu lub wełny mineralnej. Ostatnie kilkadziesiąt lat pokazuje, że takie rozwiązanie stosowane jest coraz rzadziej. Inwestorzy zwracają uwagę nie tyle na wyobrażenia o budownictwie, ale na fakty. Kluczowymi stają się takie zagadnienia, jak trwałość i energooszczędność technologii, czas potrzebny na wzniesienie budynku, solidność jego konstrukcji i ciągłość izolacji, a także całkowity koszt budowy. Oczywistym jest, że płacąc za wymurowanie oraz za docieplenie ścian, płaci się podwójnie. Cały system Izodom to prawie 100 elementów łączących się ze sobą jak klocki Lego. Im więcej elementów jest w systemie, tym szybciej można prowadzić budowę, gdyż do minimum ograniczona zostaje ilość pracy koniecznej do wykonania na placu budowy. Idea przyświecająca powstawaniu technologii Izodom to jak najszybsze układanie szalunku z materiału izolacyjnego na całą wysokość kondygnacji i wypełnianie go betonem podawanym pompą. Dzięki zastosowaniu technologii Izodom czterech robotników może wybudować ściany jednej kondygnacji domu o powierzchni 180 m2 w ciągu 5 dni roboczych. Betonowanie trwa około 4-5 godzin następnego dnia. Beton i żelbet są najtrwalszymi materiałami budowlanymi - nie bez powodu to właśnie z nich wznosi się mosty, wiadukty czy konstrukcje nośne wieżowców. Styropian natomiast jako tworzywo sztuczne jest praktycznie niezniszczalny. Skutecznie chroni budynek nie tylko przed stratami ciepła, ale również osłania konstrukcję przed działaniem wilgoci i skrajnie wysokich i niskich temperatur zewnętrznych.
Najstarsze budynki wzniesione w Europie w technologii szalunku traconego od ponad sześćdziesięciu lat nie wykazują żadnych widocznych oznak starzenia. Główną zaletą technologii Izodom jest energooszczędność. Elementy budowlane Izodom produkowane są z EPS, Neoporu i Periporu, będących odmianami spienionego polistyrenu. Ze względu na parametry higieniczne i czystość surowiec ten jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Jest to jeden z najlepiej przebadanych tworzyw sztucznych. Nie bez powodu materiały budowlane Izodom posiadają pozytywną opinię Państwowego Zakładu Higieny. Warto wspomnieć, że Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wypełniał EPS specjalne materace przeciwodleżynowe dla wcześniaków. System Izodom jest pierwszą technologią budowlaną polecaną przez Ministerstwo Środowiska.
Kostrzyńska firma Voka jest autoryzowanym przedstawicielem producenta technologii bloczków styropianowych Izodom. Konsultacje i porady dotyczące budowy domów energooszczędnych są udzielane bezpłatnie. Zapraszamy.