Pomimo łagodnej zimy, dla owadów była dosyć trudna. Pszczoły zużywały więcej pokarmu, a zapasy kurczyły się. Jak pszczelarze zaobserwowali, pszczoły na zimę zgromadziły więcej zapasów pokarmu pierzgi i miodu. Dzieje się tak od wielu już lat. Jednak wymiana pokoleń odbywa się powoli i za parę dni w ulu nie będzie już pszczoły zimowej. Rodziny, które były dobrze przygotowane do zimy przezimowały w dobrej kondycji i już dochodzą do siły. Pożytki rozwojowe są dosyć obfite mimo nocnych przymrozków. Rzepak wchodzi w okres kwitnienia. Z powodu słabego przezimowania powierzchnia uprawianego rzepaku jest mniejsza i wiele hektarów zostało zaoranych. Miodu rzepakowego nie powinno na rynku brakować, ostatecznie okaże się po zbiorach.
Pomimo dużo zajęć w pasiekach, pszczelarze znajdują czas na spotkania z dziećmi w przedszkolach i szkołach. Tematem tych spotkań to głównie życie pszczół i dlaczego są tak ważne dla naszego środowiska. Mieszkańcy naszego miasta mają możliwość odwiedzić i spotkać się z pszczelarzami na znajdującym się na Osiedlu Warniki Mini Muzeum Pszczelarstwa (SKANSEN- PASIEKA, DYDAKTYCZNO-HODOWLANA) do którego serdecznie zapraszamy. Jak w poprzednich latach, tak i w tym roku również jesteśmy przygotowani na odwiedziny zorganizowanych grup z przedszkoli, szkół i dorosłych. Mamy kilka nowych eksponatów między innymi ulik weselny wykonany z drewna lipowego i ocieplony słomą. Otrzymaliśmy pawilon mały jednoosiowy, który udało nam się wyposażyć w komplet uli oryginalnych, wszystko przekazała rodzina Kazimierza Tytusz, za co serdecznie dziękujemy. Tak jak w poprzednim artykule ponownie zwracamy się z prośbą o pomoc przy zbieraniu informacji o Kostrzyńskich Pszczelarzach. Pierwsi pszczelarze do Kostrzyna docierali wraz z pierwszymi osadnikami już w 1945 roku. W 1946 roku na terenie powiatu myśliborskiego i gorzowskiego zawiązywała się pierwsza organizacja pszczelarska. Materiały i wspomnienia, które Państwo nam przekazują są dla nas bardzo cenne gdyż mówią o historii pszczelarstwa i naszego miasta. Przypadkowe spotkania i rozmowy pozwalają powoli odtworzyć i ocalić od zapomnienia historię pszczelarstwa. Stare fotografie z pasiek i inne ciekawe materiały pierwszych osadników miłośników pszczół, którzy to niekiedy wieźli ule z pszczołami razem z innym dobytkiem w wagonach kolejowych, przybliżyły by nam ten kawałek historii. Pszczelarze wiedzieli jak ważne są pszczoły w środowisku i dla człowieka, o czym już coraz częściej zapominamy. Koło pszczelarzy w Kostrzynie posiada rejestr członków koła od 1960 roku, jednak brakuje informacji z okresu do 1960 roku. Materiały które został już zgromadzone są jeszcze niekompletne.
Zapraszamy do odwiedzania mini muzeum pszczelarstwa w czasie obecności pszczelarzy opiekunów, a w przypadku odwiedzin zbiorowych należy skontaktować się i umówić. W najbliższym czasie będzie można nas spotkać podczas Kostrzyńskiej Majówki w dniach 14-15 maja 2016 r. Reprezentowaliśmy również miasto Kostrzyn nad Odrą razem z Muzeum Twierdzy, w Gorzowie Wlkp w NOVA PARK w dniach 17-18 kwietnia podczas ”LUBUSKIE TUR z radiem Plus”. W ten sposób staramy się przybliżać znaczenie pszczoły miodnej i innych owadów użytkowych w środowisku naturalnym i w życiu człowieka.
SKANSEN - PASIEKA, DYDAKTYCZNO-HODOWLANA.
Kontakt tel. 880 439 941
Romana i Marian Grzywacz
tel. 880439941