Kwietniowa sesja

14 kwietnia, po ponad dwumiesięcznej przerwie, w kostrzyńskiej Kręgielni zebrało się kilkunastu radnych, aby rozpocząć XVII Sesję Rady Miasta. Przybyli goście mogli m. in. napić się bezpłatnej kawy i wysłuchać sprawozdania burmistrza.

Sesja tradycyjnie rozpoczęła się sprawozdaniem burmistrza Kostrzyna nad Odrą za okres od późnej zimy do wczesnej wiosny. Doktor nauk medycznych opowiedział, że podpisał umowę na remont kładki, łączącej osiedle Leśne z Zatorzem na kwotę ponad 300 tysięcy złotych. Podczas wakacyjnych prac kładka będzie wyłączona z ruchu i zalecana jest mieszkańcom komunikacja miejska. W marcu podpisano umowę z gorzowską firmą na konserwację miejskich fontann w okresie najbliższych trzech lat na kwotę 177 tysięcy złotych oraz podpisano umowę do 2018 roku na konserwację miejskiego oświetlenia (189 tysięcy złotych). Z drobniejszych inwestycji będą realizowane parkingi przy ulicy Gorzowskiej 22 i 72, wyremontują ulice Kutrzeby oraz za 35 tysięcy miasto wykona chodnik przy ulicy Olczaka wraz z oświetleniem. Burmistrz zdradził, że 15 czerwca odbędzie się konferencja polsko-niemiecka dot. koncepcji budowy mostu wraz z obwodnicą. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy za około 100 mln. zł dotyczy budowy samego mostu na Odrze w okolicy urzędu miasta. Drugi etap opiewa na kwotę 300-400 milionów i dotyczy obwodnicy miasta z nowym mostem na Odrze. Pierwszy etap jest już praktycznie zatwierdzony i czeka na podpis w kancelarii premiera. Na drugi etap będziemy musieli prawdopodobnie czekać bliżej nieokreślony czas. Lokatorzy mieszkań socjalnych ze sprawozdania burmistrza mogli się dowiedzieć, że czeka nas III etap budowy mieszkań przy ulicy Zielonej za 1,7 miliona złotych, dzięki czemu powstanie 16 lokali. W części dot. pytań do sprawozdania radny Mieczysław Jaszcz zapytał się kiedy program 500+ będzie realizowany. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że pierwsze pieniądze miały być wypłacane 18 kwietnia.

 

W kolejnej części Sesji nastał czas na sprawozdania za 2015 rok: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i Szpitala.

 

Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Kostrzynie nad Odrą podkom. Tomasz Chichłowski poinformował radnych, że w 2015 roku kostrzyńska policja najwięcej spraw prowadziła w związku z kryminalnością i narkotykami. W mieście zatrzymano 134 nietrzeźwych kierowców, na ulicach było 234 kolizji, w których osiem osób zostało rannych. Na szczęście nikt nie zginął. Wystawiono 1591 mandatów. Przeprowadzono 640 postępowań administracyjnych i wylegitymowano 448 nieletnich z czego w 96 przypadkach wystąpiono do rodziców. W tym czasie poszukiwano 96 osób. Na pytanie radnego Jaszcza dot. przydatności miejskiego monitoringu, podkomisarz stwierdził, że jest bardzo potrzebny i przydatny, zwłaszcza w okolicy dworca PKP.

Komendant Miejski PSP w Gorzowie Wlkp. bryg. mgr Krzysztof Strzyżykowski podziękował radnym za pomoc w spieraniu kostrzyńskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Po sprawozdaniu trzech strażaków zaprezentowało swój sprzęt m. in. do nurkowania i pracy na wysokości, co wywołało spore ożywienie wśród radnych i samorządowców.

Komendant PSG w Gorzowie Wlkp. ppłk SG Dariusz Kalczyński, po opisaniu podstawowych zadań związanych z ochrona granic RP, zaprezentował podstawowe czynności pograniczników oraz przedstawił zakres prac operacyjnych na powierzonych obszarze. Wyzwaniem dla Straży Granicznej jest i będzie monitoring mostu granicznego ze względu na migrantów zakwaterowanych w Seelow, których jest około 300.

Komendant Straży Miejskiej w Kostrzynie nad Odrą Wiesław Płończak w swoim sprawozdaniu nadzwyczaj szczegółowo opowiedział o pracy jednostki organizacyjnej miasta Kostrzyn. Mogliśmy się dowiedzieć m.in., że w 2015 roku dokonano kontroli w 96 nieruchomościach jednorodzinnych posiadających szamba. Na podstawie różnic pomiędzy pobraną wodą, a odprowadzonymi ściekami, wystawiono 70 mandatów. Najbardziej wzruszająca historia dotyczyła naszego woodstockowego gościa. Dziewczyna dwa tygodnie po festiwalu nie była w stanie odróżnić okolicy od okoliczności i trzeba było niewiastę podrzucić do szpitala.

Najbardziej oczekiwanym sprawozdaniem była działalność Nowego Szpitala. Prezes spółki pani Joanna Pachnicz stwierdziła, że szpital od 2007 roku działa wyłącznie w oparciu o kontrakty z NFZ. Ogólnie wszystkie oddziały cieszą się dużym zainteresowaniem i każdy zanotował w 2015 roku przyrost procentowy w stosunku do 2014. Wyjątkiem jest odział ginekologiczno-położniczy, który osiągnął 7% spadek w zrealizowaniu kontraktu. W szpitalu urodziło się 211 dzieci. Ponadto w zeszłym roku szpital zakupił nową karetkę. Obecnie do dyspozycji jest specjalistyczna karetka w Kostrzynie (z lekarzem) i druga podstawowa w Witnicy (z ratownikami medycznymi). W 2015 roku karetki wyjechały ponad 2,5 tysiąca razy.

Dobra wiadomość jest związana z pracownią RTG, która w tym roku doczeka się cyfryzacji. Pani prezes z wielkim entuzjazmem opowiadała o specjalistycznych poradniach, których jest obecnie siedemnaście. Oraz o centrum leczenia niedokrwienia mózgu, które działa od zeszłego roku. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się oddział rehabilitacyjny, który w 2015 roku doczekał się wsparcia od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zakupiła m.in. 50 specjalistycznych łóżek. W czasie na pytania, radny Tadeusz Łysiak nieśmiało zapytał o perspektywy na oddział dziecięcy. Prezes dała do zrozumienia, że nie będzie oddziału dla dzieci, zwłaszcza, że Warszawa stwierdziła, że w lubuskiem jest o 100 łóżek dziecięcych za dużo. Radny Mieczysław Jaszcz zapytał dlaczego ponad 3 miliony złotych, które w zeszłym roku wpłynęły na konto szpitala, trafiły na depozyt sądowy, zamiast na konto pracowników. Prezes powiedziała, że wszystko odbywa się zgodnie z procedurami i prawem. Na zakończenie podała swój numer telefonu, mówiąc, że dla radnych jest zawsze do dyspozycji.

Po sprawozdaniach radni szybko i sprawnie przegłosowali 15 uchwał. Wśród nich znalazło się m.in. podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy w zakresie dożywiania; określenie granic obwodów publicznych szkół podstawowych i gimnazjów oraz przyjęcie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi.

 

 

red.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz