Wakacje z polisą ?

Zdecydowana większość Polaków planuje w tym roku wyjechać na wakacje. Rodacy preferują morze i samodzielną organizację pobytu, co jest podyktowane przede wszystkim kosztami i ich wcześniejszymi doświadczeniami. Najważniejsza podczas wyjazdu jest dobra pogoda oraz oderwanie się od obowiązków i codzienności. Mimo że 60 proc. Polaków uważa, iż warto dodatkowo ubezpieczać się podczas wakacji, to tylko 42 proc. deklaruje kupno polisy na najbliższy wyjazd. Dlaczego?

Towarzystwo Ubezpieczeń Europa przyjrzało się decyzjom Polaków dotyczącym wakacji. Jak wynika z najnowszego badania „Morze czy góry?”, przeprowadzonego przez IMAS International, 88 proc. ankietowanych planuje w tym roku pojechać na co najmniej czterodniowe wakacje. Połowa z nich chce jechać nad morze, natomiast na góry i jeziora decyduje się 1/3 respondentów. Morze zdecydowanie częściej wybierają osoby młodsze (15-29 lat).

Polak – samodzielny patriota

2/3 badanych zamierza spędzić wakacje tylko w Polsce. Wyłącznie za granicę wybiera się 8 proc. pytanych, a 27 proc. część letniego wypoczynku chce spędzić w kraju, a część za granicą.

Prawie 80 proc. Polaków preferuje wyjazdy samodzielne. Z kolei wycieczki organizowane przez biura podróży wybiera tylko 6 proc.

Relaks i mocne przeżycia

Z badania wynika, że najważniejsze dla Polaków na wakacjach jest oderwanie się od obowiązków i codzienności (77 proc. wskazań), odzyskanie energii i zrelaksowanie się (76 proc.) oraz spędzenie czasu z rodziną (56 proc.). Doświadczenie czegoś nowego i ekscytującego jest ważne dla 1/3 badanych. Dodatkowo dla osób starszych bardziej istotną motywacją jest poprawienie swojego stanu zdrowia, dla młodszych i mężczyzn – spędzenie czasu z przyjaciółmi.

Polakom wyjeżdżającym na letni wypoczynek najbardziej zależy na dobrej i pewnej pogodzie (31 proc.), atrakcjach turystycznych w pobliżu (29 proc.) i komforcie zakwaterowania, co zaznaczył co czwarty respondent. Najmniej ważna jest odległość od miejsca zamieszkania.

- Badanie pokazuje, że podczas wakacji Polacy przede wszystkim chcą się uwolnić od bieżących obowiązków, co idzie w parze z chęcią doświadczenia fascynujących przeżyć. Aby nic nie przeszkodziło w odpoczynku oraz naładowaniu akumulatorów przed powrotem do pracy, potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które ochroni przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, jak choroba czy wypadek. Jest to szczególnie ważne, gdy na własną rękę organizujemy wyjazd za granicę. Koszty leczenia są tam bardzo wysokie, a jeśli nie mamy odpowiedniej polisy, będziemy musieli je pokryć z własnej kieszeni - zauważa Marat Nevretdinov, wiceprezes TU Europa.

Wybierając miejsce wyjazdu badani kierują się głównie ceną (64 proc.). Taką odpowiedź nieco częściej wskazują osoby młodsze. Ponad połowa respondentów opiera się natomiast na własnym doświadczeniu z poprzednich wyjazdów, a 49 proc. zwraca uwagę na jakoś

oferty. 40 proc. polega na rekomendacjach swoich znajomych, szczególnie dotyczy to młodszych Polaków.

A mi się nic nie stanie

Jeśli chodzi o ubezpieczanie się podczas wakacji - ponad 60 proc. respondentów uważa, że warto to robić. Najwięcej badanych (42 proc.) chce się ubezpieczać „na wszelki wypadek”.

Wśród osób, które zadeklarowały, że nie warto kupować polisy, co czwarta twierdzi, że nigdy jej nie kupuje, bo zwyczajnie nie potrzebuje ubezpieczenia. Dla 22 proc. wystarczająca jest obecnie posiadana ochrona, a 15 proc. nie chce poświęcać pieniędzy na ten „zbędny wydatek”. Kolejne 15 proc. ankietowanych bazuje na swoim doświadczeniu i twierdzi, że ubezpieczenie nigdy się nie przydało.

Osoby, które nie planują kupować dodatkowej polisy, jako powód podają fakt, że są już ubezpieczone w NFZ. 30 proc. respondentów uważa, że ubezpieczenie jest drogie.

Wakacje z dziećmi i polisą

Dla osób, które wykupią ubezpieczenie, najczęstszym powodem, dla którego to robią, jest wyjazd za granicę (28 proc. odpowiedzi), gdzie koszty leczenia są wysokie. 17 proc. wskazuje na dłuższy wyjazd, a kolejne 13 proc. podkreśla, że ubezpiecza się w zasadzie zawsze. Dla 8 proc. ubezpieczenie jest ważne podczas wakacji z dziećmi oraz w trakcie wyprawy w góry.

Cena - tym kryterium przy wyborze ubezpieczenia kierują się osoby, które deklarują jego zakup (61 proc. wskazań). Dla 59 proc. istotna jest jakość oferty i na tym najbardziej zależy osobom w wieku 30-44 lat (70 proc.). 47 proc. badanych wskazuje renomę ubezpieczyciela.

- To dobrze, że Polacy zaczynają zdawać sobie sprawę z wagi dodatkowych ubezpieczeń w przypadku dłuższych i zagranicznych wyjazdów. Jednak tak naprawdę nieprzyjemne sytuacje mogą zdarzyć się wszędzie. Warto więc pomyśleć o polisie turystycznej, zwłaszcza że wąski zakres podstawowej ochrony w ramach NFZ może nie wystarczyć w obliczu kontuzji czy wypadku - podsumowuje Marat Nevretdinov.

 

Przykładowe koszty leczenia za granicą – dane TU Europa:

Teneryfa – turystka upadła z wysokości na ulicy, złamała rękę w 3 miejscach, nadgarstek w 2 miejscach oraz bark. Konieczna była operacja. Na miejscu nie było odpowiedniej placówki, więc pacjentkę przewieziono karetką do innego szpitala. Koszty leczenia, transportu medycznego i transportu do kraju wyniosły łącznie 92 000 zł. Koszty pokryła polisa TU Europa.

Peru – turysta doznał zawału serca z uniesieniem odcinka ST. Zastosowano skomplikowane leczenie, a pacjenta skierowano dodatkowo na hemodynamikę do stolicy kraju - Limy. Koszty leczenia, hospitalizacji, transportu medycznego (lotniczego) w Peru i transportu do kraju wyniosły 361 000 zł. Koszty pokryła polisa TU Europa.

 

Badanie „Morze czy góry?” zostało zrealizowane w maju 2017 r. na zlecenie TU Europa przez IMAS International z wykorzystaniem ankiety internetowej CAWI na próbie 502 polskich internautów w wieku od 15 do 64 lat. Próbę rozszerzono o tzw. boost, składający się z 319 osób zamierzających wyjechać w góry i 305 osób zamierzających wyjechać nad morze.

 

Dodaj komentarz